Skocz do zawartości

Zdjęcie

"EDF" 125mm - czyli homemade :)

edf stealth depron parkjet

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
77 odpowiedzi w tym temacie

#1 sławek

sławek
  • Modelarz
  • 1142 postów
  • GG:
  • SkądWrocław
  • Imię:Sławek

Napisano 28 wrzesień 2013 - 15:05

Przepraszam na wstępie tych którzy liczyli na relacje o jakimś wypaśnym HI-ENDowym napędzie EDF -niestety -to tylko szaleństwo starego człowieka czyli pseudo edf własnego pomysłu .

Zachęcony dzisiejszymi testami tego "napędu" postanowiłem się podzielić wstępnymi efektami .
Jako napęd użyłem silnik TP 2409-12 plus przyciętych śmigieł SF ;pierwsze jest z 9x4 drugie 9x6 ( oba do średnicy
12cm ) .
Stator to parę listewek.odrobina balsy i odpady depronu.

Dołączona grafika

Tunel napędu wycięty z styroduru (jeszcze raz dzięki Marek) i jeszcze nie wykończony -tylko z mojej niecierpliwości złożony do testu.

Dołączona grafika

Cały ten zestaw został dziś na na szybko uruchomiony i.......okazało się że to działa :) nie mam wagi chwilowo ale ciąg jest naprawdę zachęcający ,a jak dojdzie dysza myślę że prędkość też będzie słuszna.
Pozostało mi do tego czegoś dorobić płatowiec któremu taki silnik -beczka by pasował wizualnie -niestety odpadają samoloty realne bo przy tej średnicy uzyskał bym model gigant .Trzeba coś naszkicować samemu

Dołączona grafika
jeden z pierwszych szkiców , ale myślę o delcie zamiast niby układu kaczki...... szukam pomysłów, może ktoś coś mi podsunie?
  • 0

#2 DonMateo

DonMateo
  • Modelarz
  • 65 postów
  • SkądRadom
  • Imię:Mateusz

Napisano 28 wrzesień 2013 - 15:44

Całkiem fajny pomysł trzeba wrzucić na wagę sprawdzić ciąg ;)
  • 0

#3 robertus

robertus

Książę depronu?

• Modelarz
  • 10556 postów
  • SkądJelcz-Laskowice
  • Imię:Robert

Napisano 28 wrzesień 2013 - 17:10

Sławku, ile waży ta rura? W sensie jako cały moduł.
  • 0

#4 rafał .k

rafał .k
  • Modelarz
  • 241 postów
  • SkądChorzów
  • Imię:Rafał

Napisano 28 wrzesień 2013 - 17:18

Witam całkiem ciekawy napęd
  • 0

#5 PK999

PK999

Piankomiłośnik.

• Modelarz
  • 1376 postów
  • SkądLublin
  • Imię:Przemysław

Napisano 28 wrzesień 2013 - 18:20

Prądy w edfach nie zachęcają.
Jak to wygląda w tym wypadku? Jaki prąd maksymalny/obroty?
Zastosowanie różnych śmigieł to przypadek czy celowe działanie poparte jakąś teorią?
  • 0

#6 sławek

sławek
  • Modelarz
  • 1142 postów
  • GG:
  • SkądWrocław

Napisano 28 wrzesień 2013 - 19:06

Cały ten "napęd" czyli rura, silnik ,śmigła ,ecs... waży około 150g

Prądu nie mierzyłem bo i nie mam czym (tu mi się Robercie przydasz) ale silnik i regulator po paru minutowych testach STATYCZNYCH był lekko letni ,ECS 30A pakiet 3s 1300mAh 20C- czyli w locie powinno być jeszcze mniejsze obciążenie.
Silnik ma 1600kv i myślę że po obcięciu łopat mniej traci na maksymalnych obrotach niż na śmigle.

Zastosowanie różnych śmigieł to nie przypadek - pierwsze ma mniejszy skok-a drugie większy ;w sumie daje mi efekt "większej-wklęsłej" łopaty a można jeszcze inaczej to tłumaczyć-pierwsze śmigło zagarnia powietrze a drugie je przyspiesza .... ot taka teoria naćpanego ale chyba nie pozbawiona do końca sensu.
  • 0

#7 sławek

sławek
  • Modelarz
  • 1142 postów
  • GG:
  • SkądWrocław

Napisano 29 wrzesień 2013 - 17:35

Dołączona grafika
Kolejny szkic -prawdopodobnie zbliżam się do ostatecznej geometrii modelu , Nadal czekam na wasze pomysły .
  • 0

#8 JacekK

JacekK
  • Modelarz
  • 841 postów
  • SkądŁódź
  • Imię:Jacek

Napisano 29 wrzesień 2013 - 17:47

Ten pierwszy wariant fajniejszy był. Bardziej taki sci-fi...
  • 0

#9 DonMateo

DonMateo
  • Modelarz
  • 65 postów
  • SkądRadom
  • Imię:Mateusz

Napisano 29 wrzesień 2013 - 17:51

Też mi się wydaje, że lepiej było by się trzymać pierwszego szkicu- bardziej kształtny jest ;)
  • 0

#10 GEX999

GEX999

3D pilot

• Modelarz
  • 1085 postów
  • SkądMielec
  • Imię:Bartosz

Napisano 29 wrzesień 2013 - 17:54

W pierwszej wersji może być problem ze sztywnością skrzydła, mniej więcej na środku cięciwy. ;)
  • 0

#11 JacekK

JacekK
  • Modelarz
  • 841 postów
  • SkądŁódź
  • Imię:Jacek

Napisano 29 wrzesień 2013 - 17:59

Kwestia konstrukcji, można tam dać węgiel i stworzyć najmocniejsze miejsce płatowca.
  • 0

#12 robertus

robertus

Książę depronu?

• Modelarz
  • 10556 postów
  • SkądJelcz-Laskowice

Napisano 29 wrzesień 2013 - 18:35

Mi się podoba ta druga. Duża powierzchnia skrzydeł, zwarta konstrukcja, sztywna, szybka w wykonaniu, czego chcieć więcej :)
  • 0

#13 RAFALR30

RAFALR30
  • Modelarz
  • 686 postów
  • SkądPoznań
  • Imię:Rafał

Napisano 29 wrzesień 2013 - 19:31

Projekt 2 przypomina kształtem Deltę jakich już dużo lata. Głosuję na projekt 1 - na pierwszy rzut oka profil skojarzył mi się z jedną z wersji projektu PZL Skorpion.
Ciekawy jestem wyniku pomiarów Twojego EDFa. Planujesz budowę z depronu, balsy, skrzydło profilowane czy któryś z KFm.
  • 0

#14 sławek

sławek
  • Modelarz
  • 1142 postów
  • GG:
  • SkądWrocław

Napisano 29 wrzesień 2013 - 19:34

W pierwszym projekcie faktycznie istnieje "słabe miejsce" ale jak napisał Jacek -kilka wzmocnień i tam będzie nie do zdarcia .
Można dodać jeszcze stateczniki pionowe jak w wersji drugiej -one tez odrobinę by usztywniły te miejsce.
Mi tez bardziej się podoba wersja pierwsza ale druga ma większa sile nośną a chciałbym tez lepsze własności szybowe..... jeszcze nie zdecydowałem .

EDIT planuje budowę z podkładów /depronu ,profil KFM4-szybki w budowie -niemal nie możliwy do zepsucia wykonania i dobrze chowa węgle.
Projekt nr 1 faktycznie przypomina PZL 230 z tej wersji którą pokazano w makiecie 1/1 :)
Pobór prądu zmierzę ale znając parametry silnika mogę oszacować na oko że pobór nie jest większy jak 20-25A
  • 0

#15 vaderjk

vaderjk
  • Modelarz
  • 181 postów
  • SkądWrocław
  • Imię:Wojciech

Napisano 03 październik 2013 - 21:21

Jak tam postep prac?

Ciekawe jak ta turbinka niby EDF sie bedzie sprawowac w modelu....
  • 0

#16 sławek

sławek
  • Modelarz
  • 1142 postów
  • GG:
  • SkądWrocław

Napisano 04 październik 2013 - 12:44

Postęp na razie zerowy- prace ruszają jutro czyli w sobotę.
Padło na projekt nr1 nie tyle że ciekawszy o ile łatwiej będzie mi wykonać płynnie przechodzący kadłub w skrzydło co w delcie zwłaszcza przy profilu KFM wyszło by nieładnie.
Sam jestem ciekaw jak się będzie sprawował ten "EDF" w locie .

PS na złość jak zwykle- niema węgla w MODELE SKLEP :(
  • 0

#17 sławek

sławek
  • Modelarz
  • 1142 postów
  • GG:
  • SkądWrocław

Napisano 05 październik 2013 - 13:08

Efekt 3 godzinek - z braku węgla w sklepie użyłem dźwigar po rozbitku -zmieniło to troszkę wygląd inż planowałem bo ma inny skos .

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Skrzydło otrzymało profil KFM4 dzięki któremu mogłem wkleić dźwigar wycinając miejsce na niego w środkowej warstwie .
Kanardy będą ale zamontuje je jako martwe -sterowanie tylko sterolotkami (w sumie bardziej będą dekoracją jak usterzeniem )
  • 0

#18 PK999

PK999

Piankomiłośnik.

• Modelarz
  • 1376 postów
  • SkądLublin
  • Imię:Przemysław

Napisano 05 październik 2013 - 13:25

Uwielbiam takie ostre kształty ahhh. Coś wspaniałego.
Ogromnie jestem ciekaw jak sprawdzi się ten profil. Latałem z KFM-ami ale nigdy w modelu, który z założenia miał być szybki.
  • 0

#19 robertus

robertus

Książę depronu?

• Modelarz
  • 10556 postów
  • SkądJelcz-Laskowice

Napisano 05 październik 2013 - 13:52

KFm-4 to bardzo dobry profil, symetryczny samolot na pewno będzie zwrotny.
Na przykład, jeśli samolot z KFm-2 jest podatny na wiatr, to podklejając stopień od spodu poprawia się mu znacznie charakterystyka lotu w wietrze.
  • 0

#20 sławek

sławek
  • Modelarz
  • 1142 postów
  • GG:
  • SkądWrocław

Napisano 05 październik 2013 - 14:03

KFM zastosowałem bardziej dla wzmocnienia a jego własności są "przy okazji"

Dołączona grafika

Przymierzyłem napęd -oj ładne to nie będzie ...a czy szybkie? się okaże ale mam wątpliwości -robię model o max wielkości (oszacowanej na oko) by ten "tunel" nie szpecił ale może to być właśnie okupione prędkością- jej brakiem :)
  • 0

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: edf, stealth, depron, parkjet

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych