Skocz do zawartości

RFB FanTrainer


Fiflet
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 17.12.2023 o 15:10, Marcin napisał:

Lata zawsze pilot. Kontroler możesz w każdej chwili wyłączyć i latać w trybie manualnym jakby go nie było.

Kilka razy zapuściłem się modelem za daleko i do tego  z wiatrem i miałem problem z powrotem modelu, latam z reguły sam, oczy zaczynają szwankować, dlatego postanowiłem zaopatrzyć się  w takie ustrojstwo. Ponieważ nie znam systemów autopilotów, poprosiłem o pomoc jednego z naszych kolegów ( jego rady mnie jeszcze nie zawiodły) i kupiłem coś takiego :

https://www.banggood.com/SpeedyBee-F405-WING-APP-Fixed-Wing-Flight-Controller-Support-Ardupilot-VTOL-for-RC-Airplane-p-1986389.html?cur_warehouse=CN

Tylko cena  w listopadzie była inna  -174 zł. Myślę ze to dobry zakup. Moje modele nie są aż takie cenne żeby pakować do nich taką elektronikę , ale mam nadzieję zdobyć doświadczenie  w ich użytkowaniu żeby je stosować w większych modelach. Prostsze stabilizatory jakie mam nie mają niestety funkcji autostartu i autopowrotu ... .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skończyłem naprawę modelu i jest gotowy do kolejnego lotu, mam nadzieję że tym razem udanego. 

Waga - 1370g czyli przytył 13g

 

Dodałem zastrzały pod statecznik, powinno to dać radę.

Wychylenia ustawiłem dokładnie takie jak przy pierwszym locie.

 

Kilka zdjęć:

IMG_20231219_185311.thumb.jpg.983d80479e1d2ba9f5f1c7a657b40709.jpgIMG_20231219_185342.thumb.jpg.7ce58f0e79938b08f5bcd5197b856113.jpgIMG_20231219_185241.thumb.jpg.d1d39ed0bf2d92bdbc1af0d64bb323a1.jpgIMG_20231219_185416.thumb.jpg.1f1dbacb589f295b9239f02812b20ebc.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Patryk Sokol napisał:

Ogarnij to

Wiem że tak jak teraz nie jest do końca poprawnie. U mnie nie ma narazie pogody na latanie, więc spróbuję to poprawić.

 

Mogło by być to zrobione tak jak na rysunku poniżej?

 

Niebieski kwadrat - serwo

Żółta linia - popychacz umieszczony poprawnie

 

IMG_20231220_154428.jpg.31bcfdaea78048a19b85961b1243d9e4.jpg

 

Nie chciał bym bawić się w przesuwanie orczyka od lotki (nie pamiętam jak się to nazywa) na środek bo ta lotka aż tak się nie odkształca a takich błędów jest w tym modelu sporo. Ale dzięki nim wiem co poprawić w kolejnym modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Fiflet napisał:

Wiem że tak jak teraz nie jest do końca poprawnie. U mnie nie ma narazie pogody na latanie, więc spróbuję to poprawić.

Przede wszystkim - drut musi być prosty. Obecnie masz na nim gięcie - to znacząco zmniejsza wytrzymałość na wyboczenie

Druga rzecz - dźwignia powinna być równoległa do drutu (tak, aby oś obrotu drutu w dźwigni była prostopadle do drutu). Tak jak jest teraz, to serwo bardziej próbuje wyrwać dźwignię, niż wychylić lotkę.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawiłem, wyszło fajnie. Tak to teraz wygląda:

IMG_20231221_190117.thumb.jpg.21f429bb14da44c066fe26231c6490a9.jpgIMG_20231221_190133.thumb.jpg.d9d4da138fc12d0aa0ad34640e50bc01.jpg

 

Na lotce ciemniejszego skrzydła jest lekko pod kątem ponieważ dźwignia jest lekko nachylona. Serwa teraz mają lżej.

 

Ale zauważyłem jeden problem, i to dość poważny. Gdy wychylam stery pojedynczo, czyli wychylam np. tylko lotki lub tylko ster wysokości to wszystko jest elegancko. Ale gdy chce użyć jednocześnie wysokości i lotek to pojawia się problem (kierunku to nie dotyczy). Dzieje się coś takiego że gdy wychylę lotki w max. położenie (przy mniejszych wychyleniach też ale mniej to widać) i cały czas w stałym wychyleniu lotek poruszam sterem wysokości to lotki próbują wracać do pozycji neutralnych. Ster wysokości działa normalnie, nie wpływają na niego lotki. Tak jakby wysokość była zmiksowana z lotkami ale jedyny mix jaki używam to mix lotek bo są na dwóch kanałach. Może to wynikać z długości przewodu steru wysokości? Jaka może być inna przyczyna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne. Jesteś pewien, że wychylając ster wysokości mimowolnie nie przestawiasz lotek? Wiem to głupie pytanie. 

Jak możesz to podaj film tak żeby było widać jak operujesz gimbalami ibjak wychylają sié lotki i stery.

Ale najpierw popatrz tutaj w te opcje. Sprawdz czy kanały pracują same czy się miksują. 

263937369_Screenshot_20231222-051714_PerfectViewer.thumb.jpg.c3dd5d61b0a2f30b7dfda8ce4bc8f1cc.jpg

 

Jak się miksują zobacz czy w tych opcjqch nie masz czegoś ustawionego

267738853_Screenshot_20231222-051741_PerfectViewer.thumb.jpg.c138d3f81cbeaf27f119e2950a398994.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Vesla napisał:

Ale najpierw popatrz tutaj w te opcje. Sprawdz czy kanały pracują same czy się miksują. 

Sprawdziłem i nie jest to wina serw czy przewodów ale coś jest nie tak z moim radiem. Gdy wychylam ster wysokości przy max. wychyleniu lotek to lotki wracają do pozycji neutralnej. 

 

Widać to na filmie, cały czas przesuwam w max. położenia:

 Tak jakby był gdzieś mix.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczyna wracać dopiero jak wychylisz wysokość do max. Jak wysokosc jest wychylona mniej niz max to nic sie nie dzieje. Chyba, że źle to zauważyłem.

 

Mogę sié mylić ale ja tu widzę dwie możliwości:

1. Mix. Gdzieś jest jakiś mix na kanałach ale bardzo specyficzny. Dzialający przy maksymalnym wychyleniu wysokosci.

Może expo jeżeli będzie liniowe zamiast krzywej? (Ale z tym expo to tylko slepy strzal)

 

2. Cos jest z gimbalem. Mialem podobne radzio i po czasie gimbal nie obsługiwał pełnego zakresu wychylenia na jednym kanale. Może u Ciebie dochodzi do jakirgoś zwarcia? Lub coś podobnego. Ja bym w ramach testu zmniejszył zakres reakcji na wychylenia na kanale od wysokosci ze 100% na 90% i zobaczyl co to da. Opcja End Points.

871651429_Screenshot_20231222-072819_PerfectViewer.thumb.jpg.5ecca2d9bb551e154b263033c878daab.jpg

 

Przyznam, że szukam na ślepo. Może ktoś ma inne pomysły lub doświadczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Patryk Sokol napisał:

Zrób czystą pamięć, bez żadnych miksów i zobacz czy problem z tym gimballem wciąż występuje.

Najpierw sprawdziłem różne modele - tak samo, potem przywróciłem ustawienia fabryczne całego radia i nadal to samo. 

 

Edit:

Zrobiłem reset jeszcze raz i zaczęło normalnie działać. Ustawiłem wszystko z powrotem i jest już ok. Nie wiem co było tego przyczyną ale dobrze że się naprawiło.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda, że to sprzęt. Możesz zrobić jak opisałem w pkt.2 ale pozatym to masz problem z nadajnikiem. Może wystarczy wyczyścić gimbale albo wymienić ten jeden. Ale tutaj nie pomogę. Nie robiłem tego. 

Ostateczność to wymiana nadajnika. 

 

Tak sobie pomyślałem. Możesz zamienić miejscami gimbale. Steru kierunku jak sam powiedziałeś dotykasz tylko czasami.

 

Widzę po edit, że problem z głowy. Super. Gratulacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Vesla napisał:

Widzę po edit, że problem z głowy. Super. Gratulacje.

Jeszcze dla pewności wyczyściłem gimbal. Było kilka paprochów, małe kawałeczki trawy ale nie było ich wiele, tak 3/4. Zbindowałem z modelem i działa tak jak powinno.

 

 

Teraz czekam na ładniejszą pogodę i zobaczymy co z tego będzie. 

IMG_20231222_125023.thumb.jpg.a4ad30ff4184110746158a5d13f0ee31.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.