Skocz do zawartości

RFB FanTrainer


Fiflet
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem 5 tych serw na AliExpress i raczej są to podróby serw TowerPro.

Testowałem wszystkie z nich zaraz po zakupie i jedno z nich nie działało. Nie reagowało na ruchy drążkiem tylko chaotycznie drgało orczykiem we wszystkie strony. Resztę zamontowałem w modelu i niby działają ale mam wrażenie że są takie ślamazarne i na lotkach nie działają równo. Czasami zdarza im się nie obrócić do pełnej pozycji ale wychylają się w te strony co trzeba.

Serwo steru kierunku jest na przedłużaczu 60cm płaskim a słyszałem że z tego mogą powstawać zakłócenia ale ono działa najlepiej.

Ten model Fantrainera ma być do nauki latania z napędem EDF ale i tak mnie to zastanawia.

Rozebrałem to zepsute od początku i w środku pomiędzy silnikiem a potencjometrem jest jakaś dziwna substancja i nie jest to smar:

IMG20231119100634.thumb.jpg.626542f6c2a007af254a192ebf27f127.jpg

Nie wiem jak w reszcie ale czy w tym serwie to coś może być przyczyną?

Czy te serwa dadzą radę w tym modelu lub może je wymienić?

Wyczyścić to i sprawdzić?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie udało mi się znaleźć ten świetny produkt na platformie AliExpress, zobacz! 28,37zł  42%OFF | 1/2/4/5/10/20pcs MG90S silnik mikro serwo Metal Gear analogowy RC serwomotor 180 360 do Mini samochodu samolot śmigłowiec Arduino Robot
https://a.aliexpress.com/_msj2dfO

Kupiłem te serwa są świetne. Przekładnie są w całości metalowe nic się z nimi nie dzieje bardzo dobra jakość wykonania 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skręciłem przedłużacz steru wysokości, skleiłem stery i kadłub. Jeszcze małe poprawki i model będzie gotowy do pierwszego lotu.IMG_20231122_191618.thumb.jpg.e441b1af373904b59588a3d4f58abcbe.jpgIMG_20231122_191700.thumb.jpg.1280b5cce2589564cfe1a8b16c3e982b.jpg

Taki z baterią waży ok. 1300g więc nie ma tragedii ale i tak wydaje się ciężki względem tego jak małe ma skrzydła.

Zastanawia mnie jeszcze jak usztywnić ster wysokości i kierunku, myślałem o zastrzałach od końcówek skrzydeł do końcówek statecznika. Były by one z cienkiej wytrzymałej żyłki. Takie rozwiązanie było by ok?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testowałem z cienkimi prętami węglowymi ale nie było większych zmian. U mnie ogon to były dwie warstwy pianki 6mm i podkładki pod statecznikiem wysokości. Widać to na filmie. W połowie filmu jest ujęcie na ogon w trakcie lotu. Jak zobaczysz jakoś specjalnie się to nie wygina.

 

https://m.youtube.com/watch?v=JiQ1yKG9F_w

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.09.2023 o 15:53, Vesla napisał:

Jak rozpędzisz go za bardzo to możesz utracić kontrole nad sterem wysokości.

Możesz powiedzieć coś więcej o tej utracie kontroli? Żeby tak się stało to trzeba go celowo rozpędzać i czy przy zwykłym lataniu tak się dzieje?

U mnie statecznik pionowy to 3 warstwy 6mm a ster wysokości to 6 i 3mm.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem raz czy dwa razy, źe w głębokim nurkowaniu na dużej prędkości (jak na taki model), zaczynał słabo reagować na ster wysokości. Wydaje mi się, że spowodowane to było tym, że ogon jest w tym modelu dość elastyczny. Zamocowałem wzmocnienia z prętów węglowych ale nie stwierdziłem większej zmiany i zdemontowałem te wzocnienie. Nie jest to coś co przeszkadza w lataniu. Wylatałem nim wiele godzin i dopiero awaria nadajnika i utrata sygnału, wysłała model do kosza. Może jeszcze taki zbuduję. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyliczyłem powierzchnię skrzydła i wyszło 19dm². Mniej niż powinno w tym modelu ponieważ źle wydrukowałem plany i model wyszedł troszkę mniejszy, zamiast 150% to jest ok. 140%. Jeszcze wymaga małych poprawek ale waga to ok. 1300g.

I teraz żeby obliczyć obciążenie powierzchni nośnej powinienem 1300g podzielić przez 16? Jak tak to się robi to obciążenie powierzchni nośnej wynosi 81g/dm². No to sporo, ale ciągu znowu jest ok. 1:1. Czy on ma szansę latać i nadawać się na model do nauki latania z napędem EDF? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyliłem się z tym 16 tam miało być 19dm². Wtedy wychodzi 68g/dm². Dolicza się do tego powierzchnię statecznika poziomego? U mnie statecznik poziomy ma powierzchnię 3.7dm². Razem dało by to 22.7dm². Wtedy nie było by tak źle bo było by 57g/dm². Z takim obciążeniem powierzchni nośnej będzie już ok?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy. To jest wszystko względne. Im mniejsze obciążenie skrzydła tym samolot będzie mógł wolniej latać, co się przydaje przy lądowaniu. mniejsza prędkość to mniejsze uszkodzenia przy lądowaniu.

Nie jest źle z tym jak jest. Możesz powiększyć skrzydło, ale to nie jest konieczność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Do modelu dodałem zastrzały z drucików stalowych takich jak są w  bowdenach. Tak rozwiązałem mocowanie z jednej i drugiej strony.

IMG_20231210_163216.thumb.jpg.92d3998858b15bb1ba035a28ca2998ed.jpgIMG_20231210_163239.thumb.jpg.5e543f5f2170a3a74ef6076694fac5ad.jpg

Takie rozwiązanie dość usztywniło ogon a waga takich drucików jest niewielka.

Próbowałem też dzisiaj oblatać Fantrainera, ograniczyłem sobie wychylenia i ustawiłem Dual rate/Expo na 80.

 

Wyrzuciłem model pod wiatr na ok.75% ciągu. Wzbił się w powietrze bez większych problemów, w powietrzu nie wydawał się jakoś nerwowy lub bardzo szybki. W połowie pierwszego kółka (latałem na 75% mocy) włączył się alarm o niskim poziomie baterii a alarm mam ustawiony na równe 15V a bateria była naładowana do pełna. Zmniejszyłem wtedy moc do jakiś 50% i model zaczął szybko opadać. Nie była to duża wysokość jakieś 10-15m, nie spadał pionowo więc dodałem trochę gazu i chciałem lecieć w górę. Doprowadziłem tak do przeciągnięcia i spadł na ziemię, już nie z 10m a było to jakieś 2m. Pękł mu tylko nosek. Nie mam filmu ale mniej więcej tak to wyglądało.

 

Powie mi ktoś dlaczego na baterii napięcie tak szybko spadło? Była wtedy temperatura 2°, pojemność raczej od temperatury aż tak się nie zmniejszyła. Nie wiem też dlaczego ten model tak opadał.

Przynajmniej wiem teraz że lata😁

Drobne poprawki rozwiązanie tego ciągu i będzie git.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, to nie szybowiec. Odpuścisz gaz to lotem szybowcowym, ale jednak z większym zniżaniem będzie opadać. Aczkolwiek powinien latać na 50%

Jaki pakiet masz? Zmierz pobór prądu na stole.

Co do latania zimą, to tak pojemność masz mniejszą, lepiej trzymać pakiet pod kurtką i dopiero przed lotem go wsadzić do modelu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.