Skocz do zawartości

MiG-23 EDF z planami


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

No nie dogodzisz, jak robiłem Su-22 to były narzekania, że eeeeee śmigiełko nie EDF, a teraz znowu narzekania, że EDF bo drogi ;)

Raz robiłem tylko takie zestawienie przy P40 to się przeraziłem ile wpompowałem w model :)

Ale spróbujmy:

EDF z silnikiem 150zł

Regulator 70A 120zł

pakiet 3000mAh 4S 125zł

2 serwa dla skrzydła 50zł

2 serwa dla sterów 30zł

Dwa profile kwadratowe 6mmx6mm 30zł

Listewka 5zł

I jakieś tam drobne, całościowo 20zł

Farba 18zł

Depron i climaporu nie liczę bo nie wiem w sumie ile mi zeszło, ale pewnie ze dwa trzy arkusze.

Pakiet również można by nie liczyć bo jest wspólny z innymi modelami.

Czyli razem tak jak piszesz ok 400-500zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym pakietem to licz pół ceny bo w innym modelu też lata :-)

 

Jakby to była kwestia zapłacenia 500 zł to bym sobie taki model od razu zafundował, problem jest taki że ja takiego sam nie zrobię ... A już na pewno by tak nie wyglądał jak ten...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

;/ Ostatnio poskladałem F-16 z tego BLOGA  wyszło mi niby 1,5 RTF a EDF+ Full bateria daje 1,7kg. przy rzutach z reki dupa mu szła w dół jak kamień. Przesunięcie pakietu do przodu, nic nie dało, dlatego myslę że może za ciężki.... No nic. Kupie podkład pod panele 3mm i zaczne robic Twojego miga :) Nie moge Climaporu w dobrej cenie namierzyć, chyba że dobra cena to 65 zł za 8 płyt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 1,7kg to na papierze pewnie. Jak trzymałeś model pionowo to wychodził z ręki sam do góry, czy opadał lekko?

Drugie pytanie, liczyłeś obciążenie skrzydła? W Su-22 mam  65g/dm2 i żeby wystartować muszę go solidnie wyrzucić, mimo, że ciąg jest porównywalny z wagą. Dlatego wolę strzelać go z gumy. Trzeba nadać mu odpowiednią prędkość na starcie, bo ciąg to nie wszystko.

MiG-23 na szczęście nie ma tego problemu, bo jednak targanie na "lotnisko" jeszcze haka i zwoju gumy jest trochę upierdliwe :)

F-16 z Twojego linku jeszcze nie był oblatany z tego co znalazłem, dopiero gość go robi. Środek ciężkości mu liczyłeś, nie ma go opisanego na planach?

A Climapor kupiłem na allegro, całą paczkę, nie zmarnuje się ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co, nie pamiętam, cos ponad 70 chyba mi wychodziło, nie moge sprawdzi, bo calość juz zostąła przepuszczona przez komin.... Środek ciężkości miał określony w planach, nie liczyłem, po pierwszym krecie (jak ogon poszedł w dół) zmieniłem środek na 1 cm do przodu. Bez większego rezultatu.

Odnosnie tego 1,7 to faktycznie na papierze, teraz znalazłem filmik i wychodzi na wadze 1,610 g - 1044W przy pakiecie 4S naładowanym na full, podejrzewam że mogłem zle przeprowadzić test, bo EDF miał przed sobą może 30cm miejsca, a za wylotem około 80-100 Cm. Przy takich parametrach viggen powinien piąć sie pionowo w górę, a po kilku nastu metrach traci na to ochotę.

Powiedz mi czy element który trzyma skrzydła, wklejałeś tam coś, dzwigar po dlugości od zawiasu A do zawiasu B,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli ta kanaparatura ma ogólnie 21mm

Miejscami nawet więcej. 7mm spód + 7+3 skrzydło +7 mm góra. W osi zawiasów są podkładki dystansujące, żeby skrzydło się nie zakleszczało. Jak robisz napęd skrzydła to tez musisz o tym pomyśleć, aby zmieścić mechanizm pod górnym centropłatem. Żeby taka kanapka nie była za gruba od czoła to w kierunku przodu się zwęża, robiąc taki pseudo profil.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Przyszedł EDF 70mm

Zaskoczył mnie skok łopatek wentylatora, zobaczcie.

IMGP7521.JPG

 

IMGP7523.JPG

Postawiłem wentylator na wyważarce i niestety nie jest wywazony statycznie. W opisie na HK jest napisane, że jest wyważany dynamicznie, ma to sens?

 

Model już lata, ale mała uwaga do wyważania EDF - proponuję nie wyważać statycznie, przy takich prędkościach obrotowych, wyważa się dynamicznie aby nie było drgań (jak silniki turbinowe samolotów). Niestety nie daje się czasem tego osiągnąć w całym zakresie obrotów od 0 do max. Dlatego np. silniki odrzutowe mają tzw. zakresy zabronione RPM. Są one najczęściej w zakresie obrotów podczas uruchamiania silnika (aby szybko przez ten zakres przejść - jeśli wydarzy się "zawis obrotów" należy natychmiast przerwać rozruch silnika). 

Tu mamy inną bajkę. Możemy trafić na dobrą turbinę, która płynnie pracuje bez drgań w całym zakresie obrotów, a możemy mieć problem w pewnym zakresie. Najlepiej po zakupie sprawdzić i jeśli jest coś nie tak odesłać. HobbyKing przyśle nową. Sugeruję też zakup dedykowanego regulatora do turbiny.

I lepiej nie kombinować samemu z wyważaniem.

Jeśli zmienimy tzw harmoniczną, przy której EDP wpada w rezonans, to może rozerwać turbinę.

Trzeba też uważać na uszkodzenia łopatek (jakieś uszczerbki) wtedy spiłować po przeciwnej stronie mniej więcej tyle samo, ale nie rozkręcać i nie wyważać statycznie!

Mam dwa Dr. MAD i działają super. 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyważam od x czasu dynamicznie i nigdy nie było problemu z turbiną... przy montażu silnika trzeba wyważyć za każdym razem a nie odsyłać i czekać aż jakimś cudem wyślą jakąś inną... bzdura... turbiny cs są znośne taki kompromis pomiędzy ceną a osiągami. Jednak wszystkie po montażu silnika musiałem wyważyć... jak się kupuje combo z silnikiem i to za 240 czy 450 dolców to można wymagać perfekcji wykonania wyważenia itp. Ale umówmy się changesun kosztuje 50pln więc czego mamy wymagać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyważam od x czasu dynamicznie i nigdy nie było problemu z turbiną... przy montażu silnika trzeba wyważyć za każdym razem a nie odsyłać i czekać aż jakimś cudem wyślą jakąś inną... bzdura... turbiny cs są znośne taki kompromis pomiędzy ceną a osiągami. Jednak wszystkie po montażu silnika musiałem wyważyć... jak się kupuje combo z silnikiem i to za 240 czy 450 dolców to można wymagać perfekcji wykonania wyważenia itp. Ale umówmy się changesun kosztuje 50pln więc czego mamy wymagać...

Robertus pisał o wyważaniu statycznym, a nie dynamicznym. Mój komentarz był odnośnie tego by nie wyważać statycznie tylko dynamicznie, co nie jest proste. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli uklad jest wywazony dynamicznie to jest tez wywazony statycznie, na odwrot oczywiscie nie.

Mam ten sam ChangeSun EDF zamontowany do Viggen (~tydzien do oblotu) i HobbyKing pisze, ze jest wywazony (!!) ale nie pisze jak.  Zreszta nie ma to znaczenia bo trzeba wywazyc dynamicznie razem z silnikiem.  Jakosc wyrobow z HK jest powiedzmy sobie taka sobie, szczegolnie ostatnio, moj przyszedl tak jak zdjeciu (wywazony, oczywiscie!)

 

post-12308-0-91558800-1474490477_thumb.jpg

 

  

Do wywazania dynamicznego dobrze jest miec np takie Australijskie urzadzonko:

 

http://www.dynexhobby.com

 

Niestety kosztuje $120. ale udalo mi sie obnizyc drgania ukladu silnik-wirnik 20-krotnie.  Nalezy pamietac, ze robimy to tylko przy malych predkosciach uzywajac okularow ochronnych.

Mozna tez uzywac telefonu komorkowego ale masa telefonu jest duzo wieksza od masy i EDF i zmieni sie charakterystyka dynamiczna ukladu.  Nie mniej jednak wielu modelarzy to stosuje i twierdza, ze daje dobre wyniki:

 

http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1267814

 

Mozna tez prosciej:  

 

 

Jest tego pelno na Internet.

 

Dobrze byloby aby w czasie wywazania nie wkladac palca "przez przypadek" w wirnik, bo moze sie rozpasc, zarowno wirnik jak i palec.

 

post-12308-0-86632800-1474490906_thumb.jpg

 

A tak naprawde, to uzywalem Servo Tester do regulowania obrotow, tak jak gdzies polecano.  Pomylilo mi sie prawo z lewym i zamiast wylaczyc dalem pelne obroty i EDF odlecial z hamowni.  Probujac go zlapac, wlozylem palec w wirnik.  Wirnik sie rozlecial na strzepy a takze stracilem koncowke palca.  Moim zdaniem, gdybym uzyl aparatury z odbiornikiem nie byloby tego problemu (?).  No ale to czerwone wino obok komputera moglo miec tez cos wspolnego z tym incydentem.

 

Czolem

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.