Skocz do zawartości

Ultron 3D - Relacja z budowy na bieżąco


Furilion
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Odbiornik i regulator mozesz dac na taśmę dwustrona. Aku bedzie przy wredze tej ktora jest przed skrzydłem. W tym miejscu proponuje dac rzep, i to najlepiej taki ktory mozna zapiac dookoła pakietu. Ja mialem aku na krótkim rzepie, jedna czesc przyklejona do pakietu, druga do modelu. Przy szybszej pętli stracilem pakiet.

Co do kolorów to ja bym dał troche na skrzydla tak zeby bylo wiadomo gdzie góra, gdzie dół. I kolor zeby dobrze kontrastowalo.

Nie napisałeś czy pakiet 2s czy 3s. Ja na tym silniku latalem ze śmigłem 9x5 i z osiągów jestem bardzo zadowolony, takze polecam i ta konfigurację silnik-śmigło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy te dane sa prawdziwe. Ja zawsze latalem na 8x4, pozniej zmieniłem na 9x5 i nie żałowałem. Nie wiem ile bylo ciagu ale model o wiele lepiej latał. Dynamiczniej, jakby lepiej chodził za ręką. A no i zapas mocy musi byc, nawet jak nie lata sie 3d ;) Wydaje mi sie ze uzyskałem ok 650-700g ciagu. Wyposażenie jak najbardziej odpowiednie. Da sobie rade

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model zwazyłem, następujące cyferki ujrzałem :D :

- Góra i dół kadłuba 4g (waha się pomiędzy 3 a 4g)

- Jedno skrzydło 35g, a więc dwa skrzydła ok. 70g (przypuszczając, że drugie po wygięciu będzie ważyło tyle samo).

- Lotki skrzydeł 14g

- Ster kierunku 3g

- Statecznik poziomy ze sterem wysokości 9/10g

- Górna pokrywka kadłuba 0g (pewnie waży jakieś dziesiętne :P )

- Łącznik skrzydeł 4g

- Boki skrzydeł ze wzmocnieniami 13g

- Wręgi ze sklejki 3mm (zważyłem prostokąty przygotowane do wycięcia, a więc oficjalna waga wyjdzie w praniu) - jest to 24g

 

Wyposażenie:

- Pakiet 74g

- 2x Serwa 9g ważą 24g :D (Pewnie kabel u obu waży łącznie 6g), a liczę dwa bo dwa były już policzone w skrzydłach.

- Przedłużacz i rozgałęźnik Y do skrzydeł 5g

- Silnik 43g

- Śmigło 8g

- Odbiornik 9g

- Regulator 20g

 

Podsumowanie:

Sam model bez wyposażenia waży ok. 142g (odejmując serwa ze skrzydeł zabieram ok 24g, ale dodając pręty węglowe na popychacze i masa kleju który jeszcze zostanie użyty można uznać, że się ta masa serw rekompensuje)

Osprzęt waży ok. 183g

 

ŁĄCZNIE:

Wg. kalkulatora wychodzi 325g, ale na pewno powstaną rozbieżności (niewielkie) i masa pójdzie w górę. Chodzi mi o masę pasków taśmy które posłużą rozpoznawczo dla położenia modelu w locie.

 

Model raczej nie wyjdzie cięższy niż 350 g. Sądzę, że nie będę musiał kupować nowego silnika i śmigła bo przy takiej wadze i ciągu ok. 570g model będzie miał wystarczająco dużo mocy aby startować pionowo w górę z ręki :P . Chociaż silnik o którym była mowa (Emax 2822) będę w końcu musiał zakupić do planowanego parkjeta F-15

 

Byłbym wdzięczny jakby ktoś mógł odpowiedzieć na moje pytanie "Czy istnieje możliwość zrobienia tak skrzydeł aby były demontowalne? Chodzi mi o łatwość w transporcie" :)

 

Dziękuję i pozdrawiam, Eryk ^_^

EDIT: Proszę o zwrócenie uwagi jeżeli coś pominąłem bo może być to bardzo istotne w wyborze napędu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciezki temat zeby tu wrocic demontowane skrzydla. Trzeba to zaczac robic juz na poczatku budowy kadłuba oraz skrzydeł. W Kadlubie solidny tunel ktory utrzyma dźwigar łączący; w skrzydle porzadna kieszeń na dźwigar.

 

Na tym silniku ktory masz da sie latac choc szalu nie zrobisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ok. Przypuszczam, że te wszystkie wzmocnienia spowodowałyby wzrost wagi, a więc też nie najlepiej :) . Jak wcześniej wspomniałem i tak zamierzam kupić tego Emax'a 2822 razem z zamówieniem kolegi którego wciągnąłem w modelarstwo (VICTORY! :P i oby to nie był słomiany zapał).

... "Przy szybszej pętli stracilem pakiet"...

 

Czyli już go nie znalazłeś :o ? :lol:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku Ultrona, demontowalne skrzydła wymagają głębokich przeróbek. Sam się przekonasz przy montażu ich w kadłubie, że nie będzie to proste zadanie. To jest na tyle mały model, że nie ma to za bardzo sensu.

Pamiętaj, by jednej lotki przed montażem NIE PRZYKLEJAĆ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eryk, to normalne, że waga serw to po 12g na sztukę. Niestety wiele producentów podaję wagę bez śrubki, kabla i orczyka.

Lepiej byłoby użyć 2822 do tego modelu, a 2812 do F-15. 2812 ma większe kV, a w modelach do 3D stosuje się silnki o małym kV, aby uzyskać jak najmniejszą prędkość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eryk, akumulator znalazl kolega. Z tym ze latalem na poczatku stycznia, a akumulator byl znaleziony w polowie lutego. Chłód robi dobrze pakietom lipol Ale nie wilgoć śniegu. Pakiet wytrzymał chyba 3 cykle ladowania i spuchl tak ze strach bylo go użytkować i porzegnalem sie z nim :) Tak ze uczulam na dobre mocowanie pakietu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info, w takim razie będę musiał delikatne skalpelem odciąć od boków kadłuba te wzmocnienia i wkleić jeszcze raz.

 

Aktualnie żadnym postępów nie ma, ponieważ w Castoramie nie dostałem piły włosowej :angry: . Będę musiał takową zamówić z internetu.

Jako, że nie ma co robić przy Ultronie rozpocząłem budowę F-15 z depronu 6 mm i ToTo-0 od Motylastego. Części do obu modeli robi się bardzo szybko i przyjemnie gdyż prawie wszystko jest robione z depronu 6mm (Przy szlifowaniu nic się nie wygina tak jak przy 3mm). W niecałe 2 godz. wyciąłem ponad połowę części do F-15 - bardzo szybki do zrobienia model.

 

Te piłki włosowe dzielą się na "do drewna lub metalu" ? W Castoramie widziałem tylko takie piłki drobne, ale one miały płaskie "ostrza/piłki" o szerokości ok. 1/2 cm i było napisane "Piłka do metalu". Jakaś propozycja gdzie mogę kupić tanio taką piłkę (internet też wchodzi w grę)?

Oprócz tego kupiłem

- Zestaw wierteł do drewna MACAllistera za 23 zł (Wiertła 3,4,5,6,7,8,9,10mm)

- 2 ściski sprężynowe

- zapas kleju polimerowego na następne modele

- szpachlę uniwersalną NOVOL z utwardzaczem (do F-15 bo tam jest dużo elementów trójwymiarowych sklejanych z wielu warstw depronu, a następnie szlifowanych)

- Zestaw 10 pilników iglaków od TOPEX'a

- 2 tubki kleju CA 2g (na wklejanie węgli do snapów i takie tam drobne rzeczy)

I jeszcze byłem w papierniczym i kupiłem 2 taśmy kolorowe szerokie, pomarańczowa i niebieska, jednak na depronie prezentują się w troszkę innych barwach.

Zdjęcia:

Dołączona grafika

Taśma pomarańczowa po nałożeniu na zielonawy depron wyraźnie zmienia swoją barwę na zółtą :blink:... :P

 

EDIT: Znalazłem na allegro takie coś http://allegro.pl/pila-wlosowa-klasyczna-12-brzeszczotow-niemiecka-i2796825101.html wydaje mi się, że jak najbardziej się nadaje, co wy na to ?

Edytowane przez Furilion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, że powiedziałeś :P. Pewnie bym to zauważył dopiero przy testowaniu na kawałku depronu. Myślałem, że do depronu się nadaje, ale pewnie skojarzyłem skądś z sieci i przypuszczam, że była w takim razie stosowana na EPP.

 

Ile taka szpachla kosztuje ?

 

EDIT: Mit o NOVOL'u sprawdziłem i potwierdziłem, nie wypala dziur, ale po kilkunastu sekundach depron robi się miękki i wierzchnia warstwa zamienia się w taką jakby papkę :lol: .

Edytowane przez Furilion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zestawu wierteł.. Brakuje Ci chyba najczęściej używanych przez modelarzy - 1; 1,5; 2; 2,5.

A za klej CA z pewnością przepłaciłeś. W modelarskim za jakieś 6-7zł masz buteleczkę 20g

 

Co do wierteł to kupiłem takie bo moja wiertarka obsługuje 2-13 mm. A CA nie było tańszego w Castoramie <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.