Skocz do zawartości

SAAB JAS - 39 GRIPEN - park jet


przemo
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Pełen determinacji ... wyciągnąłem po wymianie serwa na nowe Gripen'a znowu na łąkę bo pogoda dopisywała. Pierwsze rozgrzałem paluchy na polataniu F-22 i przyszedł czas na Gripena ... no i stało się pierwsze koty za płoty i pierwsze kuku na koncie Gripena ... na szczęście za dużo się nie stało tylko pękło mocowanie silnika więc musiałem odciąć dyszę na szczęście po spoinie kleju gładko i bezproblemowo odeszło. Dodatkowo złamał się jeden z pylonów i delikatnie sprasowało lotkę ale już jest odcięty fragment i czeka na dorobienie ...krótki opis sytuacji ... za mało gazu na starcie wypuszczenie z ręki za szybka reakcja SW i klasyczne przeciągnięcie a potem to już można się domyślić co się stało ....

post-8897-0-70192900-1361988338.jpg

 

post-8897-0-13504500-1361988347.jpg

 

post-8897-0-37209900-1361988358.jpg

 

CDN ... mam nadzieję już z wesołą nowiną ... będę próbował jeszcze raz oblatać Gripena jak będzie znowu nerwowy to zaklejam kanardy na stałe jak będzie kicha to ląduje na szafie i biorę się za F-14 Tomcat z planów Shumate na którego mam olbrzymią ochotę ale to dopiero jak się podniosę że tak powiem finansowo ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie patyk odkleił się od depronu na długości około 2 cm zaraz na początku wręgi co wpłynęło na sztywność mocowania silnika

post-8897-0-04417500-1361990937_thumb.png

 

Rysunek robiony na szybko ... czerwone elementy na rysunku to miejsce wklejenia dodatkowych wzmocnień. Jutro renowacja lotki i pylona. A i zapomniałem że jakimś cudem a nie potrafię tego sobie wytłumaczyć wyrwało mi jeszcze serwo od napędu kanard :huh: ... kanardy w całości, nawet w najmniejszym stopniu nie zostały uszkodzone. Wkleję je na nowo i gotowe ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od środka "obsmaruj" klejem co i jak się da by wszystko mocne i sztywne było. Na ile % wychylenia masz ustawione kanardy. Ja z reguły mam na pierwsze loty ustawienia wychyleń na 30%. A może do następnego lotu wyłącz kanardy i posteruj samymi lotkami ustawiając je jako ster wysokości i lotki. Dobrze że masz łatwy dostęp do środka modelu i jest możliwość jego naprawy.

Szykuj pylony ...

AIM-9 Sidewinder na ukończeniu ;-)

 

post-10327-0-47362700-1361994090.jpg post-10327-0-79334000-1361994090.jpg post-10327-0-90595600-1362038554.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanardy moge w razie czego wylaczyc podczas lotu a wychylenie mam ustawione jakies 10%. Ustawialem je tak jak Shumate radzi. W tym kuku była tylko i wyłącznie moja wina przeciągłem go zaraz po starcie. Rafał nie szlej z tymi rakietami bo oprawie je w ramke i na scianie powiesze nad akwarium zamiast wkleić je do Gripena :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gripen został uzbrojony w AIM-9 Sidewinder które przyleciały prosto z Poznania, które wykonał dla mnie RAFALR30 za co pragnę mu bardzo podziękować :D ... Dziękuje ;)

post-8897-0-08149300-1362593960_thumb.jpg

 

post-8897-0-79004600-1362593972_thumb.jpg

 

Wymieniłem serwo kanard na nowe ale okazało się że znowu kanarda chodzi bezwładnie jak wcześniej o jakieś od 2-3 mm co za pierwszą próbą oblotu powodowało lot zbliżony do sinusoidy ... postanowiłem nie ryzykować rozbicia modelu i zakleiłem kanardy i tak odbył się pierwszy lot, któremu towarzyszył dość silny wiatr po mimo którego modelem dość szarpało w powietrzu ale był przewidywalny a nie jak w przypadku gdy kanardy były ruchome. Ogólnie muszę poczekać na bezwietrzny dzień i wtedy polatamy, zobaczymy jak się będzie zachowywał ... na chwilę obecną F-22/A RAPTOR pozostaje moim numerem jeden w moim domowym hangarze ;)

 

P.S.

Filmu brak ... w zasadzie jest ale aparat położony na dachu samochodu więc kiepsko cokolwiek widać więc szkoda wrzucać i zajmować miejsce na serwerze ... jak wiatr ustanie i w końcu uda nam się z Wojtek Sz ugadać na wspólne latanie to z pewnością film zamieszczę na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Na południu polski jest fabryka wysokiej jakości modeli RC - PRZEMO.

Z tejże fabryki otrzymałem model JAS-39 Gripen, który zgodnie z wytycznymi otrzyma DRUGIE ŻYCIE.

 

post-10327-0-11289700-1370243228.jpg

 

Przemo wielkie dzięki.

 

Planowane nowe wyposażenie:

 

Silnik Turnigy D2826-6 2200kv Outrunner Motor - 1 szt.

Śmigło APC 7x6E - 1 szt.

Serwo HXT900 - 2 szt.

Regulator 30A HK Blue Series - 1 szt.

Akumulator Li-Pol Turnigy 1300/1500 mAh 25-30C - 1 szt.

 

CDN.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymieniłem serwo kanard na nowe ale okazało się że znowu kanarda chodzi bezwładnie jak wcześniej o jakieś od 2-3 mm co za pierwszą próbą oblotu powodowało lot zbliżony do sinusoidy ... postanowiłem nie ryzykować rozbicia modelu i zakleiłem kanardy i tak odbył się pierwszy lot, któremu towarzyszył dość silny wiatr (...)

 

Kanardy już są nieruchome i tak zaklejone że proces już raczej nie odwracalny ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Rafał, wrzuć zdjęcia z przekazania.

aż tak uroczystego przekazani nie było w porównaniu jak przeleciały pierwsze F-16 do Polski :P raczej ciut skromniejsze ... w pudle po telewizorze przebył jakieś 400 km na pace samochodu dostawczego znajomego Rafała pomiędzy narzędziami :P

Gripen po spakowaniu ;)

post-8897-0-96056900-1371037584.jpg

 

no chyba że coś Poznań zorganizował na miejscu ? A ja nic tym nie wiem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy pożegnaniu proboszcza brak ale jak go witali w Poznaniu to nic nie wiem :lol:

 

Miało być hucznie ale orkiestra nie dojechała :) dlatego podczas rozpakowywania słychac było tylko moje pomruki radości a po odpakowaniu.... szukałem szczęki która gdzieś upadła. Przemo robi zaje..fajnie modele.

 

Obecnie oczekuję paczki z KH z wyposażeniem do Gripena. Jak wszystko zamontuję na pewno oblot się odbędzie i krótka relacja filmowo narracyjna także.

Na razie rakiety odrestaurowane i zrobione 4 szt pylonów podskrzydłowych.

A może latem lub we wrześniu pokuszę się o zmianie malowania na Splinter Camo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Jeszcze długa droga przede mną zanim dojdę do takiej wprawy w malowaniu by wykonać Gripena wg kamuflażu jak powyżej.

Gripen "przyleciał" z południa Polski (from Przemo) w barwach kolegów z dalekiej północy (Szwecja) a otrzyma barwy sąsiadów z południa (Czesi).

Szablony gotowe - częściowo zaciągnięte z netu i przeskalowane tak by pasowały do modelu a inne zrobione przeze mnie od podstaw.

 

post-10327-0-79950700-1373025895_thumb.jpg post-10327-0-44335000-1373025900_thumb.jpg

 

post-10327-0-82646600-1373025903_thumb.jpg post-10327-0-93949600-1373025907_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.