Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Będziesz potrzebował:

- balsa 1.5 mm - 5 sztuk

- balsa 4 mm - 2 sztuki

- basla 8 mm - 1 sztuka

- Sklejka 1,5 mm x 310 x 510 mm

- Sklejka 2 mm x 310 x 510 mm

- listwa sosna 5x3 4 sztuki

- listwa sosna 3x3 2 sztuki

- listwa sosnowa 4x4 1 sztuka

- kawałek sklejki 4 mm na wręge silnika i mocowaie podwozia

 

Model buduje się przyjemnie, plany są rewelacyjnie przygotowane tak samo jak poradnik. Co do balsy to ja jeszcze użyłem balsy 15 mm na zrobienie kopyta kabiny. Jak zaczniesz budować to bardzo proszę o pociągnięcie dalej tegoż wątku ;) oczywiście liczę na Twoją relację z budowy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karolu ja jeszcze z nim nie skończyłem :P jeszcze mają dojść naklejki, które co nie co sądzę stonują kolor ... jedno jest pewne na niebie będzie dobrze widoczny :) dzisiaj wkleiłem wszystkie stery ... SK i SW już się ruszają na lotki dzisiaj już nie starczy czasu więc może jutro. Naklejki mają być wysłane w poniedziałek a może w środę będzie skończone oświetlenie i tu pada kolejny termin czyli od przyszłego piątku będę filował na bezwietrzny dzień co by spróbować ulotnić model ;) mam nadzieję że ze skutkiem pozytywnym :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak oklejenie folią troszeczkę pokomplikowało wyważenie ... z silnikiem iBM 313 W o wadze 80 g SC wychodził grubo ponad 70 mm więc zastąpiłem go potworem TURNIGY 3536/6 500 W ale z wagą 107 g i SC wyszedł 65 mm. Silnik ze śmigłem 10x5 dał mi 1,5 kg ciągu więc oblot będzie na śmigle 9x6 co daje 1,2 kg ciągu, oczywiście pomiary robione prowizorycznie bez pomiaru prądu a za pomocą wagi elektronicznej hakowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i nie wytrzymałem :lol:... Energy poleciał :D wiało cały dzień i myślałem że na wieczór przestanie, więc pojechałem na lotnisko. Wyciągnąłem model z bagażnika i powoziłem się troszeczkę po płycie lotniska w oczekiwaniu że przestanie wiać ... potem wpadłem na pomysł żeby mocno rozpędzałem model żeby się oderwał od ziemi na jakieś 20 cm i wyłączałem silnik co by sprawdzić czy nie będzie chciał zamiatać ogonem ... zrobiłem dwie takie próby i wszystko wskazywało że jest ok ale przy trzeciej próbie podbiło mi model i podskoczył do góry na jakieś 50 cm więc szybka decyzja ... niech leci :P ... najbardziej obawiałem się o wyważenie ale okazało się że nie potrzebnie (przy każdym oblocie mam dziwną manie że SC będzie zły). SC to 65 mm. Ogólnie w powietrzu miałem Energy łącznie może około 3 minut bo wiatr się zmagał więc chciałem model dowieźć do domu w całości. Na chwilę obecną mogę napisać że na silniku TGY 3536/6 i śmigle 9x6 model lata jak niezły przeciąg z pewnością zmienię śmigło na 9x5 :P model do lotu waży 860 g a obciążenie płata wychodzi w granicy 31 g/dm2. Lot ślizgowy po wyłączeniu silnika poprawny :) z akrobacji udało mi się zrobić tylko pętle i jak na pierwszy lot wystarczy :) jak na dość krótki pierwszy lot jest ogromnie zadowolony :rolleyes: poniżej króciutki film kręcony komórką przez moją małżonkę dla udokumentowania pierwszego lotu :)
http://vimeo.com/74056149

... teraz modelu nie ruszam do czasu jak przyjdą naklejki i skompletowania oświetlenia :) Tak się zastanawiam jak by latał taki fun fly w wersji dwupłatowej :) zima przed nami więc może trza by to sprawdzić :P

CDN ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomku film z pewnością będzie tylko jeszcze troszeczkę trzeba poczekać ... może jeszcze w tym tygodniu ;) a tym czasem postanowiłem coś umilić wnętrze kabiny, które i tak jest napchane elektroniką więc dla kontrastu zawitał już dobrze znany jegomość co pilotuje już dwa inne moje akrobaty a teraz po pilotuje jeszcze Energy :)

post-8897-0-98497800-1378715223_thumb.jpg

 

post-8897-0-29413800-1378715512_thumb.jpg

 

i podgląd na wnętrze modelu, pakiet znajduje się w koszu który jest zabezpieczony przed wypadnięciem rzepą

post-8897-0-70437600-1378715286_thumb.jpg

 

CDN ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemo, może coś spalinowego w końcu zbudujesz? ;) A Energy fajniutki...

Powiem Ci szerze że o spalinie nie mam zielonego pojęcia nawet się nie interesowałem tematem ale może kiedyś jak elektryki zaczną mi wychodzić bokiem :P ... teraz wszedł mi do głowy fun fly w wielkości jak Energy ale w wersji dwupłatowej ... ciekawe jak się czymś takim będzie latać ale najpierw skończę to co zacząłem czyli F-18 by Shumate ale to na jesień a w zimie będziem brodzić po łokcie w balsie :P pierw muszę zasiąść z ołówkiem i linijką w dłoni przy biurku i przelać co nie mojej koncepcji na papier ale o tym jak dojdzie do skutku mój pomysł to z pewnością założę inny wątek ;)

Oświetlenie jeszcze nie kompletne ale jak już będzie w całości to wrzucę króciutki film z jego prezentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naklejki dzisiaj dotarły ... ogólnie napis Energy miał być inną czcionką ale też jest fajny ;) a przy okazji dzisiaj polatałem modelem, konkretnie udało mi sie wylatać 6 pakietów. Model prowadzi się przyjemnie, trzeba uważać na podmuchy wiatru bo jest dość czuły na nie. Film również dzisiaj został nakręcony i muszę go tylko obrobić i wrzucić na vimeo. Ogólnie w filmie brak spektakularnych akrobacji bo pilot akrobata ze mnie żaden :P można zleźć pętle i beczkę i to by było na tyle dla mnie wystarczy :) próbowałem lotu na plecach ale model przepada i trzeba go trzymać SW ... no cóż wszystkiego nie można mieć choć przyznam szczerze, że lata mi się nim o wiele lepiej jak moim Madmanem. Zapraszam do obejrzenia zdjęć już gotowego modelu (choć nie mogę tego powiedzieć na chwilę obecną o oświetleniu).

 

skrzydło od spodu ... troszkę miałem obaw że będzie kłopot odróżnić dół od góry ale całkiem nie potrzebnie

post-8897-0-33806400-1378819801_thumb.jpg

 

spód kadłuba

post-8897-0-28837300-1378819860_thumb.jpg

 

Forumowy akcent na lotce ;)

post-8897-0-97714800-1378819875_thumb.jpg

 

Przód modelu

post-8897-0-34614600-1378819899_thumb.jpg

 

i w całej okazałości ;)

post-8897-0-54471500-1378819923_thumb.jpg

 

post-8897-0-68942900-1378819937_thumb.jpg

 

post-8897-0-62753000-1378819951_thumb.jpg

 

post-8897-0-83318600-1378819968_thumb.jpg

 

EDIT ...

troszeczkę zdjęć z lotów

 

post-8897-0-26794000-1378824123_thumb.jpg

 

post-8897-0-59245200-1378824162_thumb.jpg

 

post-8897-0-81172400-1378824192_thumb.jpg

 

i lądowanie

post-8897-0-71503500-1378824150_thumb.jpg

CDN ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

modelik wyszedł Ci naprawdę rewelacyjnie :) .bardzo mi się podoba to transparętne oklejenie oraz naklejki.

napisałeś że model trochę przepada w locie plecowym,spróbuj więc przesunąć SC trochę do tyłu.modele fun fly zostały wymyślone do latania 3D i z tylnym wyważeniem lata się nimi dużo lepiej.

mógłbyś trochę napisać o tym jak spisuje się napęd w modelu,na ile starcza pakiet i czy jest odpowiedni nadmiar mocy do ewentualnych lotów 3D...

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napęd dla tego modelu to istny potwór. Identyczny silnik mam w Extrze 300 od Mirka Galbarczyka i na prowizorycznych pomiarach przy użyciu wagi hakowej dał mi na pakiecie 3S i śmigle 10x5 ciągu około 1,5 kg. Energy waży ponad 860 g i na śmigle 9x6 mam ciągu 1.2 kg. Celowo dałem mniejsze śmigło żeby ograniczyć moc silnika. Latać 3D ja po prostu nie umiem ale przy tym silniku stosunek ciągu do wagi na śmigle 10x5 praktycznie jest dwa razy większy. Energy latam tak maks na 2/3 gazu jak już pakiet się troszeczkę rozładuje, na świeżym pakiecie nie przekraczam 1/2 gazu czuć nadmiar mocy. Ogólnie czas mojego spokojnego lotu jak na filmie poniżej wychodzi około 8 minut a stan naładowania akumulatora po locie nie schodzi poniżej 11 V. Co do SC to troszeczkę boję się przesuwać bo według programu powinien znajdować się między 50 mm a 70 mm. Ja mam 65 mm. Ewentualne zmiana wyważenia mogła by się odbyć po przez wymiany silnika na lżejszy czyli taki jaki miałem zastosować wcześniej czyli 80 gramowy iBM 313 W a dałem Turnigy 3536/6 o wadze około 107 g.

post-8897-0-74267600-1378847978.png

 

Pilot akrobata ze mnie żaden jak zobaczyć można na filmie poniżej ale chęć zbudowania tego modelu była ogromna tak samo jak satysfakcja że model poleciał :)

http://vimeo.com/74208644

 

Cieszą mnie bardzo słowa że model się podoba :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zachęcony Twoją relacją z budowy, oraz ogólnie stroną domową modelu zakupiłem już potrzebne materiał na jego budowę.

 

Wybieram go jako swój pierwszy model konstrukcyjny, którego zbuduję.

 

Latam podonym (Diamant 3D), ciut większym modelem

 

Energy jednak będę chciał uzbroić w silnik spalinowy ;)

 

Pozdr!. i gratuluje budowy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.