Skocz do zawartości

Wicherek 15 - był plan, teraz budowa i oblot.... (temat edytowany)


modelarz115
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jeżeli masz w domu lakier poliuretanowy do tego pistolet to po sprawie :)

Kupno lakieru to za drogi interes bo może najmniejsza puszka to 0,8 L a tyle nie potrzebujesz :)

Mniejsze ilości można kupić malarni samochodów ale tu większa cena.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz w domu lakier poliuretanowy do tego pistolet to po sprawie :)

Kupno lakieru to za drogi interes bo może najmniejsza puszka to 0,8 L a tyle nie potrzebujesz :)

Mniejsze ilości można kupić malarni samochodów ale tu większa cena.

Lakier poliuretanowy 3V3 jest w OBI w puszkach 0,25l. Cena ok. 30 PLN.

 

A tu taki 0,2l. za 13 PLN:

post-11729-0-55209900-1433193720.jpg

zdjęcie z sieci

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za rady, folii transparentowej nie dotknę (w tym modelu) oklejam japonką. Już się wystraszyłem że cena tego lakieru powali mnie na kolana a tu proszę :-)

 

Czyli puszka 250g nitrocellonu i troszkę lakieru poliuretanowego. A do tego odpowiedni rozpuszczalnik.  Na tygodniu pewnie zamówię to co potrzebne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek, nie odżegnuj się od folii, bo jest to doskonały materiał do pokrywania modeli i to jeszcze transparentny, efekt  widać chociażby w  modelach. Mirka .Nie musisz kupować całych rolek, możesz kupić odcinki 0.5 metrowe w niektórych sklepach modelarskich.Zelasko też nie musi być oryginalne , aby był tylko termoregulator / ja cały czas używam ruskiego turystycznego żelazka/.Piszesz że folii nie dotkniesz w tym modelu, a gdzie, jak właśnie nie w tym.Płaszczyzny są proste i efekt twojej pracy będzie dokładnie widoczny, przecież o to ci chodzi?Myślę że za bardzo się starasz i przestrzegasz budowy tamtego okresu, oczywiście była balsa ale autor tych planów postawił na ogólnodostępność materiałów krajowych.Wszyscy się zgodzą, że model jest kultowy i piękny, ale nie jest  modelem redukcyjnym i takie odstępstwo można przyjąć.Niezłośliwa drobna uwagą dotycząca klejenia,stosuj kleju tyle ile potrzeba,nadmiar nic nie daje tylko szpeci

Do polieuretanu nie musisz używać pistoletu, dobry miękki pędzelek wystarczy gdyż jest bardzo wydajny i ładnie kryje. Kadłub jachtu długości 4.40m pomalowłem pędzlem i powierzchnia wyszła elegacko.

Nie udzielam się często na forum ale śledzę twoje posty i jestem pod wrażeniem !

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek, nie odżegnuj się od folii, bo jest to doskonały materiał do pokrywania modeli i to jeszcze transparentny, efekt  widać chociażby w  modelach. 

(...)

Do polieuretanu nie musisz używać pistoletu, dobry miękki pędzelek wystarczy gdyż jest bardzo wydajny i ładnie kryje.

(...)

Niezłośliwa drobna uwagą dotycząca klejenia,stosuj kleju tyle ile potrzeba,nadmiar nic nie daje tylko szpeci

(...)

Nie udzielam się często na forum ale śledzę twoje posty i jestem pod wrażeniem !

 

 

a.d.1 oczywiście, nie odrzucam folii a modele Mirka są piękne, ale ten ma być w japonce i koniec 

a.d.2 znam zarówno zalety pędzelka jak i pistoletu  

a.d.3 pewnie chodzi o ten o którym wspomniałem przy stateczniku, po szlifowaniu został usunięty, są gdzieniegdzie jeszcze jakieś nadlewki ale też zostaną usunięte 

a.d.4 Bardzo dziękuję za uznanie doświadczonego, choć ja w swoich poczynaniach nic szczególnego nie widzę  :)

 

Poza tym niedługo powstanie model ''Sokół'', który w założeniu ma być godnym następcą leciwego już Wicherka, w którym zastosowane zostaną ''nowoczesne'' technologie :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest alternatywa dla papieru japońskiego , ale trudno dostepa  zacytuje kolegi Mariusza   z sąsiedniego forum.

 

"(Alternatywą do oklejania małych modeli konstrukcyjnych jest "Termokurczliwy papier japoński" sprzedawany pod nazwami "air- span" i "litle-span" okleja się tym bardzo podobnie jak foliami modelarskimi z tym że konstrukcję modelu w miejscach przylkejenia pokrycia trzeba posmarować specjalnym klejem "Balsa-lock" i poczekać aż klej wyschnie (ok 30 min) dalej okleja się tak jak folią modelarską.
Papier ten jest dużo lżejszy od foli modelarskich, po oklejenu do złudzenia przypomina cellonowaną japonkę, jest to idealne pokrycie do konstrukcyjnych slow i park flyer'ków.)"

 

Widzałem model oklejony tym wynalazkiem i powiem , że wygladał super.

 

Znalazłem w "Riku" http://riku.pl/towar/p/id/2603/kontekst/4078/

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek ale masz klina :).widziałem na modelarni i podczas oblotu Wicherka Pana Janka,mój jest oklejony folią,modele Mirka ślicznie oklejone folią transparentną,jednak to co pisze Franek o oklejeniu air spanem to jest naprawde to czego potrzebuje Twój wicherek, bo widziałem ten materiał na modelarni na modelu i mam porównanie do oklejenia japonką.ja Cie rozumie że chodzi Ci o odstepstwa od orginału, ale tak jak napisał kolega Henryk w naszych czasach odstępstwo to nie grzech.gdy powsawał Wicherek japonka była ogólnie dostępna i stosowana. teraz są to inne materiały.jak myślisz czym teraz obkleił by swojego wicherka Pan Wiesław?ja myśle że folią transparentną albo AIR spanem.dodaj do pokrycia widok oleju na kadłubie po każdym locie ;).1 miejsce folia transparentna, 2miejsce air span, 3 miejsce japonka. dla dobra modelu bo jest ładnie wykonany :).tak ja to widze.jeśli masz odrzucić folie to kup ten air span.ja bym sie przeprosił z folia.ale namieszałem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Piotrku, nic nie namieszałeś!? i przychylam się także do sugedtii Franciszka i innych.Myślę, że się nie przekona Jacka do tych pokryć w tym modelu gdyż stwierdził , że ma być japonka i K O N I E C./chyba jest uparciuszkiem/

 Powtórzę jeszcze raz, nie jest to model redukcujny i wszelkiego rodzaju obecne materiały są dopuszczalne i stosowane przez większość  modelarzy budujących ten model,nie pomijając mnie. Usuwa się w ten sposób wiele póżniejszych problemów. Wicherek będzie Wicherkiem .Czyż nie tak!?

 

    

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Piotrku, nic nie namieszałeś!? i przychylam się także do sugedtii Franciszka i innych.Myślę, że się nie przekona Jacka do tych pokryć w tym modelu gdyż stwierdził , że ma być japonka i K O N I E C./chyba jest uparciuszkiem/

 Powtórzę jeszcze raz, nie jest to model redukcujny i wszelkiego rodzaju obecne materiały są dopuszczalne i stosowane przez większość  modelarzy budujących ten model,nie pomijając mnie. Usuwa się w ten sposób wiele póżniejszych problemów. Wicherek będzie Wicherkiem .Czyż nie tak!?

 

Masz w 100% rację, a ja mam już swego rodzaju obsesję, wyleczę ją następnym modelem :-)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dyskutowaliśmy na lotnisku Jacku o Twoim wykonaniu Wichereka.niebęde Cie chwalił bo za duzo pochwał :).poznałeś opinie kilku modelarzy więc wybierzesz co Ci sie spodoba bo nikt tu niczego nie narzuca,Twój model,Ty nim polecisz i wylądujesz.ostatecznie podzielam opinie Henryka-inna epoka-inne pokrycia.Pan Wiesław by si niepogniewał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ się uparłem na japonkę, AIR-span będzie na następnym modelu, dobrze, że się dowiedziałem o tak fajnym materiale - WIELKIE DZIĘKI

 

Model niedługo będzie gotowy do oklejenia, zostały tylko drobiazgi :-)

 

Wkleiłem półkę z serwami (wiem mogłem zrobić to lepiej, będę poprawiał), ''podłogę'' w kabinie i rurkę na popychacz przepustnicy. Kabina będzie czysta w środku i przeszklona.

post-14749-0-53107300-1433623789_thumb.jpg

 

Zrobiłem klapkę rewizyjną do serwa SW zwróconego w dół, przy okazji wzmocnienie na podwozie  :)

post-14749-0-46698000-1433623756_thumb.jpg

 

Można zamykać

post-14749-0-32408600-1433623997_thumb.jpg

 

Wkleiłem gniazdo do przykręcenia klapki nad komorą na pakiet

post-14749-0-03564500-1433623721_thumb.jpg

 

Klapka będzie z jednej strony na zawiasach, na razie żywica schnie (niestety podczas przewiązywania co nieco z paluchów zostało na sklejce). Udało się nawet wygiąć sklejkę o odpowiedni łuk 

post-14749-0-07287600-1433624036_thumb.jpg

 

A tak teraz wygląda tył

post-14749-0-16822800-1433623824_thumb.jpg

post-14749-0-63884800-1433623859_thumb.jpg

post-14749-0-66369000-1433623895_thumb.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.