Skocz do zawartości

Wicherek 75? Sport v2


cyrax_ojz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jedyne co zostało zmienione to przód wydłuzony o 5 cm i st. poziomy płaska płytka a nie profilowy no i trochę powiekszona powierzchnia steru kierunku.Zmiany podyktowane tym iż był problem z wywazeniem bez wydłuzania przodu,został zmniejszony wznios poniewaz zastosowano lotii klapy.Trochę wzorowałem sie na Wicherku opisanym na forum którego dołaczam foto.

Wicherek-25.png

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heńku ,właśnie na tym polega urok Wicherka że nawet autor przewiduje modyfikacje dostosowane do potrzeb i możliwości finansowych i sprzętowych modelarza.

Technika idzie do przodu , sprzęt jest coraz nowocześniejszy i nawet powinno się zmieniać Wicherka aby wykorzystać jego potencjał . Mój też jest lekko zmodyfikowany, nosa nie przedłużałem ale zmniejszyłem wznios , zwiększyłem pow. st.pionowego a poziomy ma profil płaska płytka; widać to dobrze na fotografii.  A model lata wspaniale na oryginalnym profilu , nawet lepiej niż niektóre współczesne trenerki:

38682923_1350031181797309_2896149765416812544_o.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Grzesiek napisał:

Ten statecznik pionowy to psuje cały wizaż modelu.Po prostu porażka.Ja mam orginalny w swojej piętnastce i sprawny jest na 150% Więc niewiem po jakiego diabła ten model został tak oszpecpny

Po pierwsze to sprawa gustu co się komu podoba i nie ma sensu zaraz tak ostro krytykować czyjeś pracy bo to delikatnie mówiąc jest niekulturalne.... Tobie może się nie podobać, komuś innemu będzie się podobać....o gustach się nie dyskutuje. Po za tym ja uważam że model wygląda ładniej niż z oryginalnym statecznikiem pionowym.

Po drugie powierzchnia została powiekszona nie dlatego że tak mi się podoba a w konkretnym celu. W Jakim? Kto słyszał o tzw. Efekcie odwrotnego działania lotek ten będzie wiedział o co chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Ares napisał:

Po pierwsze to sprawa gustu co się komu podoba i nie ma sensu zaraz tak ostro krytykować czyjeś pracy bo to delikatnie mówiąc jest niekulturalne.... Tobie może się nie podobać, komuś innemu będzie się podobać....o gustach się nie dyskutuje. Po za tym ja uważam że model wygląda ładniej niż z oryginalnym statecznikiem pionowym.

Po drugie powierzchnia została powiekszona nie dlatego że tak mi się podoba a w konkretnym celu. W Jakim? Kto słyszał o tzw. Efekcie odwrotnego działania lotek ten będzie wiedział o co chodzi.

 

Wielu znanych konstruktorow samolotow twierdzi, ze statecznika pionowego nigdy dosc..

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie to jałowa dyskusja. Każdy ma swoje gusta i każdemu może się podobać coś innego. A statecznik pionowy jest jak najbardziej wicherkowy.

 

20201116_093703.thumb.jpg.7b33886d8f5aeaf22fa334d27d14b1e5.jpg

 

20201116_093749.thumb.jpg.bd6778a7b6e5ab8aba94c9fd7c1e77f1.jpg

 

Zdjęcia rysunków zamieszczonych w książce:

 

20201116_093805.thumb.jpg.7e0c5d4f16b86e7cd5349b2a2eab28a9.jpg

 

Wydanie jak widać z '62r.

I sam twórca zalecał taką zmianę przy budowie wicherka w wersji RC.

Statecznik skośny do przodu miały swobodnie latające wersje.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Według mnie to jałowa dyskusja. Każdy ma swoje gusta i każdemu może się podobać coś innego. A statecznik pionowy jest jak najbardziej wicherkowy.

Pełna zgoda i tylko dziwią takie wpisy jak kolegi Grzegorza.

 

W moim Wicherku 25 też mam pochylony statecznik pionowy a model jest wykonany z oryginalnych planów Schiera-a jakie były dołączone do książki chyba w 1974r. Wicherek 10 ma w tych planach ogon pionowy a Wicherek 25 ma ogon pochylony.

Modyfikacje zatem były dziełem autora planów a do dziś jest ich znacząco więcej i nic "nie psuje wizażu" .... bo Wicherek to Wicherek ?

 

ms

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Ares napisał:

Po drugie powierzchnia została powiekszona nie dlatego że tak mi się podoba a w konkretnym celu. W Jakim? Kto słyszał o tzw. Efekcie odwrotnego działania lotek ten będzie wiedział o co chodzi.

 

Żeby zapobiec odwrotnemu działaniu lotek zwiększa się sztywność skrętną skrzydła. Generalnie jest to jedno ze zjawisk związanych z przekroczeniem przewidzianej prędkości dopuszczalnej. I naprawdę nie wiem co ma z tym wspólnego zwiększanie powierzchni statecznika pionowego czy steru kierunku. Chcesz się ratować sterem kierunku w przypadku wystąpienia odwrotnego działania lotek?

 

9 godzin temu, Andrzej Klos napisał:

Wielu znanych konstruktorow samolotow twierdzi, ze statecznika pionowego nigdy dosc..

 

Widocznie na studiach przespali wykłady o niestateczności bocznej spiralnej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darku , nie jestem inżynierem lotniczym ,więc nie chciałbym zbyt mocno obstawać "przy swoim" ale  w książce Gorgona Whiteheada " Budowa lotniczych makiet rc" jest rozdział poświęcony temu zjawisku i autor stosował podobne zabiegi. 

Przede wszystkim aby wyeliminować efekt odwrotnego działania lotek zastosowałem ich różnicowe wychylenie ( to podstawowy zabieg), zmniejszyłem wznios skrzydeł  do 2stopni ,a jeśli chodzi o powierzchnię statecznika to zwiększyłem ją dość nieznacznie , bardziej powiększyłem powierzchnię steru kierunku stąd taki efekt wizualny.Kierowałem sie tym ,że  wprowadzając model w zakręt sterem kierunku korzystniej jest mieć większą powierzchnię steru i mniejsze jego wychylenie niż, aby uzyskać ten sam efekt bardzo duże wychylenie steru przy małej jego powierzchni.Oryginalny Wicherek ma bardzo mały ster kierunku co było podyktowane ówczesnymi możliwościami aparatur rc. (sterowanie nieproporcjonalne)

Nie wiem na ile tok mojego rozumowania jest właściwy ale modelarzem jestem 20 lat , modelami rc latam około 15 lat ( na początku były modele swobodnie latające) i śmiało mogę stwierdzić ,że mój Wicherek lata prawidłowo nie wykazując żadnych dziwnych zachowań w żadnej fazie lotu. 

Pozdrawiam: Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 3 tygodnie później...
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.