Skocz do zawartości

Zdjęcie

Extra 300 KS - 2,7 m - relacja z budowy

Extra Extra 300 Krzycho

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
30 odpowiedzi w tym temacie

#21 MacFlyer

MacFlyer
  • Modelarz
  • 43 postów
  • SkądChełm
  • Imię:Maciek

Napisano 02 październik 2018 - 18:42

Mi do auta wchodzi, mam xtraila, ale do kombiaka typu mondeo też się mieści.
  • 0

#22 kszczech

kszczech
  • Modelarz
  • 175 postów
  • SkądParczew
  • Imię:Krzych

Napisano 08 październik 2018 - 19:08

Uff, nie sądziłem, że prowadzenie takiej fotorelacji jest tak czasochłonne i trochę męczące.

Odnośnie upchnięcia modelu do samochodu to ta wersja będzie robiona ze zdejmowanym sterem kierunku. Mam zamiar upchnąć ten model do Renault Clio :wacko:

CD..

Teraz trochę mniej przyjemna praca, przynajmniej jak dla mnie.

W sklejoną wcześniej na żywicę wręgę wklejamy nakrętki kłowe 4 mm.

Tutaj już jest wręga wklejona do maski bo nie mam zdjęcia przed wklejeniem.

Kadłub_53.jpg

Przygotowaną wręgę przykręcamy do wcześniej wyczyszczonej, wyszlifowanej pierwszej wręgi kadłuba. Wręga maski powinna być po lewej, prawej i na dole około 1 mm mniejsza od wręgi kadłuba. Jeżeli tak nie jest to ścierak i do roboty.

Potem wręgę wpasowujemy w maskę. Pewnie będzie troszkę za duża ale to zrobione celowo. Doszlifowujemy krawędzie wręgi pod lekkim kątem tak jak idą krawędzie maski. Potem zeszlifowujemy górę wręgi tak aby w miarę ciasno wchodziło w maskę.

Jak już to jest przygotowane to przykręcamy silnik (wcześniej dokładnie zabezpieczając wszystkie wloty, wyloty w silniku).  To robimy po to aby spozycjonować maskę tak aby miejsce mocowania śmigła było idealnie w środku otworu maski.

No i dopasowujemy krawędzie maski tak aby na styk pasowały z kadłubem. Po dopasowaniu przyklejamy. Ja to robię tak ale tu pewnie każdy zrobi jak mu będzie wygodniej.

Tak wygląda podczas wiązania żywicy:

Kadłub_54.jpg

Po zaschnięciu przymierzamy, ewentualnie poprawiamy i można już powoli wolnymi chwilami doszlifowywać wstępnie kadłub:

Kadłub_55.jpg

No dobra, maska dopasowana, więc ją na bok niech czeka i obserwuje dalszą budowę :)

Czas na statecznik pionowy. Dość proste zajęcie. Sklejamy tak jak poniżej wspomagając się rurą wcześniej wspomnianą fi 10 mm.

Do tego potrzeby jeszcze kawałek listewki sosnowej 5x3 na natarciu.

Statecznik_1.jpg

Po zaschnięciu na natarcie przyklejamy kawałek balsy 2 mm. No i kawałki balsy 3, 4 lub 5 mm w miejscach gdzie będą zawiasy.

Statecznik_2.jpg

Statecznik_06.jpg

Po zaschnięciu szlifujemy lekko i obklejamy cały statecznik balsą, a potem przyklejamy kawałek balsy 10 mm na natarcie.

Statecznik_4.jpg

Potem najprzyjemniejsza rzecz, czyli szlifowanie. Ja to lubię bo podczas takiej czynności powstaje już piękny, docelowy kształt. To jak rzeźbienie albo malowanie artystyczne ;) Przed przyklejeniem statecznika wklejamy jeszcze kawałek kołka 3 mm do pozycjonowania statecznika w kadłubie.

Teraz wkładamy ponownie w kadłub rurę fi 10 mm a na to statecznik i przyklejamy.

Statecznik_5.jpg

CDN...

• 2

#23 Viper

Viper
  • Modelarz
  • 1502 postów
  • SkądW-wa
  • Imię:Marcin

Napisano 08 październik 2018 - 19:17

Szlifowanie - najprzyjemniejsze ?!?!?

To już nawet chyba oklejać wolę bardziej

Życzę cierpliwości i wytrwałości bo relacja super :)

• 0

#24 enter1978

enter1978
  • Modelarz
  • 1189 postów
  • SkądOkolice Hrubieszowa
  • Imię:Wiesiek

Napisano 08 październik 2018 - 21:33

Ja tam nic do szlifowania nie mam , nawet to lubię, ale oklejania folią to nienawidzę.

I chyba głównie dla tego że tak nie lubię oklejania folią , nie kończę drugiego Mx-a, zostało mi jedna strona kesonu jednego skrzydła , ale brakło mi balsy, trzeba przykleić krawędzie natarcia i oszlifować.

Krawędzie natarcia będą schły 3godziny i pół godziny szlifowania i niestety można powoli brać sie za oklejanie , ale dla mnie jest to zajęcie tak odpychające że przez to nie zbiera mnie na skończenie modelu :).

A i tak mam jazdę z oklejaniem extry po rozbiciu, już prawie skończyłem ale nie ma ani frajdy, ani zabawy, ani satysfakcji , robię to gorzej niż za karę.

Ale na extrę nie kupowałem folii tylko robię takiego zlepka z folii które leżały w razie czego na drobne naprawy, nie było tego za wiele ale na kadłub wystarczy , tyle że czerwonej mam dwa odcienie i białej też dwa rodzaje.

Nie wiem dlaczego i może to tylko złudzenie ale czerwona i połowa białej jest z polskiego sklepu, a druga połowa białej to folia z HK pozostałości z Mx-a.

Folią z polskiego sklepu przynajmniej mi się okleja lepiej, jest trochę grubsza to pewnie i cięższa ale bardzo dobrze kryje , nic nie przebija , i w ogóle sympatycznie sie przykleja i napina, niestety kosztuje 30zł za metr bieżący.

Folia z HK jest cieńsza , pewnie lżejsza ale mocno przebija sie np ażurowanie,   no ale  15m bieżących w HK kosztowało 90zł :).

• 0

#25 Piotrek_SGM

Piotrek_SGM
  • Modelarz
  • 368 postów
  • SkądSiedlce
  • Imię:Piotrek

Napisano 09 październik 2018 - 07:36

Fakt, fotorelacje to ogrom pracy. Szacunek, że Ci się chce.

I wielki podziw, za: "Potem najprzyjemniejsza rzecz, czyli szlifowanie. Ja to lubię bo podczas takiej czynności powstaje już piękny, docelowy kształt. To jak rzeźbienie albo malowanie artystyczne" :)

• 0

#26 marcinmisiek102

marcinmisiek102
  • Modelarz
  • 52 postów
  • GG:
  • SkądWojcieszków
  • Imię:Marcin

Napisano 10 październik 2018 - 22:07

fotorelacja to zwieńczenie wypocin i godzin pracy przed kompem, DUŻY SZACUN Krzysiu, posiadasz wyobraźnię 3d do narysowania tego dzieła..... :)

• 0

#27 Piotrek_SGM

Piotrek_SGM
  • Modelarz
  • 368 postów
  • SkądSiedlce

Napisano 12 październik 2018 - 06:56

fotorelacja to zwieńczenie wypocin i godzin pracy przed kompem, DUŻY SZACUN Krzysiu, posiadasz wyobraźnię 3d do narysowania tego dzieła..... :)

A to jest oczywiste :) Szacuneczek jest już dawno ;)

• 0

#28 kszczech

kszczech
  • Modelarz
  • 175 postów
  • SkądParczew

Napisano 12 październik 2018 - 08:43

W ten łikend mała przerwa bo Bieszczady kolorowe, czerwono-żółto-zielone czekają

Wysłane z mojego WAS-LX1 przy użyciu Tapatalka
  • 0

#29 cyrax_ojz

cyrax_ojz

to ne lata

• Modelarz
  • 307 postów
  • SkądSzamocin
  • Imię:Maciej

Napisano 15 październik 2018 - 20:41

lecę z tematem żeby nie było :)

formatki lekko przeszlifowane bączkiem w celu usunięcia wąsów ze spodniej części

przed

DSC_0836.jpg

i po

DSC_0837.jpg

trochę tego było

DSC_0839.jpg

ale większość mam wycięte pozostało dokończyć żeberka

DSC_0838.jpg

• 0

#30 kszczech

kszczech
  • Modelarz
  • 175 postów
  • SkądParczew

Napisano 15 październik 2018 - 22:21

Hej

Trzeba się brać do roboty bo mnie dogonisz :)

CD..

W czasie gdy coś schnie to można takie drobne rzeczy już przyklejać np jak to poniżej.

Można zrobić stelaż z listewek balsowych 8 mm a potem od góry przykryć balsą 2 mm. Mi zbywał taki kawałek balsy więc przykleiłem w całości.

Oczywiści wcześniej dopasowując do szerokości podwozia.

Kadłub_56.jpg

Można też już wklejać tzw. garbik.

Wcześniej przygotowujemy kształt z balsy 2 mm sklejając deski tak aby pokryły cały garbik.

Potem lekko spryskać wodą po zewnętrznej stronie. Wewnętrzną stronę smaruję Soudalem i sklejam to w taki sposób:

Kadłub_57.jpg

Na drugi dzień wyjmuję prawie gotowy do wklejenia garbik.

Kadłub_58.jpg

Robimy wycięcie na statecznik pionowy. Tutaj na forum było kilka ciekawych pomysłów jak to zrobić więc nie będę się rozpisywać.

Potem przygotowuję takie "szyny". Tzn po obu bokach podkładam papier do pieczenia i na ściski przypinam kształtowniki aluminiowe.

Coś takiego:

Kadłub_59.jpg

Te kształtowniki wystają ok 3 mm nad kadłub i w to wsuwam przygotowany i posmarowany klejem garbik.

Dociskam taśmami montażowymi i doklejam też wręgę.

Kadłub_60.jpg

CDN...

• 1

#31 Piotrek_SGM

Piotrek_SGM
  • Modelarz
  • 368 postów
  • SkądSiedlce

Napisano 16 październik 2018 - 08:29

Super porady, prosimy o więcej :)

• 0