Skocz do zawartości

Su-22M4 z planami


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Skończyłem ogon.

Usztywniłem go sklejką 1,6mm z dwóch stron

DSCF8186.JPG

 

I zamknąłem depronem

DSCF8187.JPG

 

Stateczniki są jeszcze nie gotowe, zamontowane do zdjęcia.

Na razie jest silnik emax cf2812, jak nie uciągnie modelu to poszukam czegoś mocniejszego.

W tej chwili przewiduję wagę do oblotu do 750gram - bez malowania i uzbrojenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj no nam Robercie zdjęcie całego kadłuba bo mi tylko apatyt tak podrażniłeś ;) super to wygląda ... depron gniesz na ciepło ? a co do silnika to już zmień na coś mocniejszego jak 750 g to polecam Ci mocniejsza wersję 2812 GF 2210/20 używam i jestem zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy możesz cos więcej napisac o tym silniku? Ja myslalem o emaxie GF2215/15 KV1470 - 270W ze śmigłem 8 cali.

Dzisiaj trochę nadrobiłem prac.

W centropłacie będzie rewizja do elektroniki.

DSCF8191.JPG

 

Widac też prace nad garbem, który jest zrobiony z depronu 3mm.

Przemku, wszystko wiginam na zimno. Najwyżej podklejam zewnętrzną stronę taśmą pakową bezbarwną.

 

Koniec na dzisiaj.

DSCF8196.JPG

 

Kabinka jest z papieru, ot tak aby zobaczyc jak się komponuje całość.

 

Mam też zagwostkę. W samolocie będzie duże serwo na skrzydła i dwa małe cyfrowe 9g na ogonie. Czy standardowy bec z regulatora wystarczy, czy trzeba coś puścić przez zewnętrznego beca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście polecam użyć czegoś takiego: http://elkom-serwis....8t05-5v-3a.html . Do stabilizatora wystarczy dolutować kondensator elektrolityczny 470uF i kondensator ceramiczny 100nF (kondensatory nie są konieczne, ale lepiej je wlutować dla bezpieczeństwa). Gotowy układ przylutowujemy do kabli z regla (do tych z pakietu), natomiast to układu możemy dolutować czerwone i czarne kable od serw. Tak więc oryginalny BEC z regla może zasilać np. odbiornik, a reszta do stabilizatora. Sam z powodzeniem stosuje takie własne BEC'ki, nawet w warunkach gdzie nadmiar wartości napięcia wcale nie przekracza 2V i wszystko działa super. Ja podałem stabilizator wytrzymujący do 3A, ale można kupić np. 2A. Jeśli byłbyś Robercie zainteresowany, narysuję schemat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy normalne BEC'e nie mają w zwyczaju mieć wydajności 2-3A?

I czy jeżeli faktycznie aż 3 A mają pobierać te serwa to jest sens liniowych beców? To koło 21W ciepła do rozproszenia.

Wydaje mi się że jakoś specjalnie nie ma co się martwić o trzy serwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest tak różowo.

Serwo na mechanizm skrzydła to takie W opisie ktoś pisze, że bierze 2A

Do tego dwa takie 2x 200mA

Nie wiem ile odbiornik pobiera, ale robi się ciasno :)

 

Edit: dalej ktoś pisze (dla pierwszego serwa), że dla 4,8V pomiar 1,3A. Więc chyba nie będę się przejmował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odbiornik pobiera zapewne ok. 0,2A, może nieco mniej. Wg mnie warto byłoby podpiąć serwo od skrzydeł do ww. stabilizatora. Dzięki temu będzie pewność, że BEC się nie przepali, a zakładając, że stabilizator nawali (co w tym przypadku raczej się nie stanie), nie będzie działało tylko jedno serwo, tak na prawdę nie zbyt ważne. Gdy będziesz obciążał normalny BEC wszystkimi serwami i go przepalisz, nie będziesz miał w ogóle kontroli nad modelem. Więc chyba warto się zastanowić- stracić parę złoty na ww. zestaw, czy dziesiątki, a nawet setki złotych na nowy model i regulator? Drugą zaleta takiego stabilizatora jest to, że można zastosować wersję 6V. Wówczas serwa/serwo stanie się szybsze i mocniejsze, a odbiornik i tak będzie dostawał swoje bezpieczne 5V (lub 4,8V).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpinasz czerwony kabel z regulatora.

Odbiornik pracuje i przy 6V więc przy zastosowaniu zewnętrznego BEC'a lepiej już nie korzystać z tego wbudowanego.

Swoją drogą takie same układy(78x05) są w regulatorach, zazwyczaj łączone równolegle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam całkiem inne zdanie. Chcąc korzystać tylko z zewnętrznego BEC'ka z regla wystarczy podpiąć tylko biały kabel do odbiornika. Zaraz zapewne wszyscy zaczną się kłócić, że czarny też trzeba, ale zobaczcie sami jak jest w praktyce. Moim zdaniem, Robert, najlepiej będzie zastosować i BEC i stabilizator. W takim przypadku należy białe kable od serw (tylko białe) podłączyć do odbiornika. Używanie tylko stabilizatora, trochę mija się z celem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pierwszej wersji Su-22miał mieć również lotki. Kupiłem zewnętrznego beca 5v/5A. Ewentualnie chciałbym go wykorzystać, ale w konfiguracji, że serwa ogona i odbiornik byłby zasilany z beca w regulatorze a duże serwo skrzydła z dodatkowego, zewnętrznego beca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

robertus - nie rozumiem tej prądowej paniki ;) Jak wiesz - miałem podobny problem ze swoim MiG'em-29, ale tam było 17 serw, świece dymne i chowane podwozie. Powstał nawet manager zasilania.. Ostatecznie okazało się, że wystarczył jedynie BEC CC 20A (bez konieczności montażu managera zasilania) i po sprawie..

Druga sprawa:

- F-14 którego popełniłem kiedyś tam w odległej historii (jest gdzieś relacja) miał potężne serwo do chowania skrzydeł, dwa serwa do sterolotek, dwa serwa do klap, spowalniacz ruchu serwa, jedno serwo do koła przedniego, jedno serwo do pneumatyki podwozia, dwa regulatory z silnikami i to wszystko obsługiwane przez pakiet 3S i odbiornik Orange 6ch (genialny odbiornik, super niezawodny i wprost stworzony do slow flayer'ów)

.. I wszystko hulało jak trzeba.. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Troszkę podgoniłem z robotą.

Zrobiłem pylony podwieszeń, grzebienie na skrzydłach.

No i zbiorniki paliwa PTB-800 z EPP, na których będzie model przyziemiał.

 

IMGP0529.JPG

 

IMGP0530.JPG

 

IMGP0531.JPG

 

IMGP0532.JPG

 

Jeszce kabinka i będę szykował się do oblotu - na biało.

Taki biały z pakietem 1300mAh waży 850gram

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie Ci to wyszło Robercie :) jak będziesz lądował ślizgiem to zbiorniki z epp pójdą z miejsca w niepamięć, no chyba że uda Ci się opanować lądowanie jak Shumate radził czyli przeciągnięcie tuż nad ziemią co spowoduje opadnięcie modelu jak liść to posłużą bardzo długo ;) czekam na kabinę w Twoim wykonaniu i film z oblotu :) bardzo mi się podoba Twoja twórczość model pierwsza klasa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że lądowanie ala profilowy parkjet nie wyjdzie w tym modelu. Udaje Ci się tak lądować swoim Migiem-25?

Zbiorniki w sumie są do tego aby ślizgały się po trawie, przynajmniej mam taka nadzieję.

 

W poniedziałek będę miał kopyto na kabinę (tu gorące podziękowania dla Sławka) to ogarnę trochę kabinę.

 

Dopiero po oblocie będzie zabawa w malowanie. Wolę mieć lżejszy model mimo wszystko do oblotu. Wersja z ruchomymi skrzydłami jest fajna, ale okupione jest to spora masą. Co najmniej 100gram jest związane z napędem i dźwigarem skrzydła. Pewnie gdybym zrobił ze stałymi skrzydłami (w pozycji otwartej) ro już dawno bym był po oblocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wbrew pozorom Shumate tak radzi lądować we wszystkich swoim modelach parkjet'ów ... w każdym przewodniku do budowy tak piszę ... dodatkowo a nawet w priorytecie jeszcze ma to na celu uchronić płytowy SW przed złamaniem co niestety przy lądowaniu ślizgiem się dość często zdarza przy zahaczeniu o trawę lub co kolwiek wystającego z ziemi... w moim Migu 25 czy nawet F-22 już miałem połamany i to nie raz. Umiejętności pilotażu ćwiczę non stop więc staram się lądować na "liścia" co faktycznie przynosi rezultaty w postaci nie połamanego SW i znikome rysy na spodniej stronie kadłuba pomimo że mam je wyklejone bezbarwną folią oracover. Takie lądowanie wyjdzie w tym modelu ale naprawdę trzeba wprawy żeby umiejętnie nad ziemią zaciągnąć SW co by model wylądował na liścia ... mi osobiście nie wychodzi za każdym razem ale wychodzi ... z lotu na lot jest coraz lepiej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.