Skocz do zawartości

Su-22M4 z planami


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj troszkę sobie polatałem.Banan od ucha do ucha.

Poniżej kompilacja z lotów. Dla wytrwałych efektowne machanie skrzydłami. :)

http://youtu.be/hftC_mSXZHo

 

Wrażenia. Najtrudniej to go wyrzucić i nie chodzi tu o śmigło z tyłu. Śmigło jest podniesione i mieści się w obrysie kadłuba.

Model waży prawie kilogram, nieumiejętne wyrzucenie powoduje, że start kończy się twardym lądowaniem. Na szczęście na zbiornikach paliwa z EPP.

Ale potem to już miodzio. Przy zmianie geometrii skrzydeł nie dzieje się nic zaskakującego, ot model ma bardziej obciążony dziób, korekta sterem wysokości wystarcza.

Myślę, że model lata równie szybko w każdej konfiguracji skrzydeł, choć subiektywnie wydaje się, że przy złożonych szybciej.

Przy skrzydłach rozłożonych jest bardziej stateczny poprzecznie, co jest zrozumiałe. prędkość minimalna jest mniejsza przy rozłożonych skrzydłach, albo to też tak mi się wydaje. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

Jak pisałem wcześniej, trudno go wyrzucić. Mimo, że waży ok 900gram powierzchnie sterowe potrzebują prędkości aby dobrze działać.

Niestety w 75% starty kończyły się twardymi lądowaniami. Dobrze, że zrobiłem podwieszane zbiorniki z epp. Niestety czasem też dziób cierpiał.

Po ostatnim takim starcie, przód dość mocno się pogiął, więc postanowiłem strzelać Su z gumy. dodatkowo zrobiłem wstępny miks na wznoszenie.

 

Teraz mam zero stresu przy starcie. Mam wystarczająco dużo czasu aby po wyrzuceniu modelu sięgnąć ręką do aparatury i przejąć sterowanie.

Załączam filmik jak mam to rozwiązane. Kamerka się nieco przekrzywiła na kasku i nie widać dobrze samego momentu startu, tylko jak spada linka z kółeczkiem.

Jak widać na moim lotnisku jest trawa po pas, więc wyrzutnie, stelaże nie zdadzą tu egzaminu.

Model jest już dobrze wytrymowany, prowadzi się bardzo dobrze niezależnie od ustawienia skrzydeł. Teraz zrobię nową przednią część i pylony na magnesy, aby odpadały przy siadaniu w trawie a nie łamały się.

http://youtu.be/iOckhtAY1yo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam

Gratulacje za modelik ,bardzo zacny sprzęt :) Pisze kolega że ma problemy z wyważeniem podczas zmiany geometrii skrzydeł.

Mam taki pomysl ,może wydawać sie nie realny , ale jednak go przedstawię .Jeżeli byli by to możliwe to wyważenie jakoś zblokować z mechanizmem zmiany geometrii .I w momencie tejże zmiany,odważnik także zmieniałby swoje usytuowanie .

pozdrawiam

Ryszard58

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemy? Nie, po prostu się nieco przesuwa. W ostatniej konfiguracji ustawiłem SC tak, że lata idealnie w obu konfiguracjach skrzydeł.

A pomysł jest do zrealizowania. Gdyby były duże różnice we właściwościach lotnych w różnej konfiguracji skrzydeł to coś takiego chciałem zastosować. Na rcgroups miał ktoś takie rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Z dużym zainteresowaniem i podziwem obserwuję coraz to kolejne piękne projekty Kolegi Robertusa.

Ale błagam, odrzutowiec ze śmigłem i to w sytuacji coraz większej dostępności napędów edf.

Ten Su ze zdjęcia ze śmigłem, toć to jakiś koszmar.

Zgłaszam postulat:

 

Odrzutowce tylko edf !!! ;)

Zgadzam się z tym. Choć ważne jest, aby model latał, to nie mniejsze znaczenie ma akceleracja ciągu. Dogodnym sposobem na "przedstawienie" napędu odrzutowego w modelu jest właśnie turbinka EDF. Ja osobiście bym taką zrobił, a elektronikę umieścił np. w "garbie", a akumulator w owiewce kabiny. ( to poprawiłoby wyważenie modelu) Pański SU-22 prześlicznie się prezentuję :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policzyłem powierzchnię skrzydeł. 16dm2 co przy wadze do lotu okrągły 1kilogram daje nam

62,5gram/dm2 obciążenia - szok. Nic dziwnego, że miałem z nim problem przy wyrzucie z ręki. W tej chwili to samolot z największym obciążeniem skrzydła w moim hangarze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.