Skocz do zawartości

Poradnik dla początkujących modelarzy dotyczący problemów z obserwacją modelu podczas lotu


AKocjan
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to
21 minut temu, Henio napisał:

Napisz jeszcze poradnik jak poruszać się po mieszkaniu żeby nie przy....ać w ścianę

Jednak coraz bardziej mam przekonanie, że na tym forum są tylko "starzy wyjadacze", którzy wszystko wiedzą zjedli zęby na modelarstwie i nikomu nie dadzą się wypowiedzieć...

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjadacze starzy, czy młodzi... Tu nie idzie o modelarstwo, latanie, tylko o sposób rozmowy o tych akurat tematach, jaki kol. Arek nam tu serwuje. Mam ogrom sympatii do wszystkiego co kojarzy się z naszym pięknym hobby, cieszy mnie każdy jego zwolennik- obojętnie, czy początkujący, czy nawet dopiero zaciekawiony, z pierwszym pytaniem: jak zacząć? Czy też stary właśnie wyjadacz, którego nic tylko słuchać i próbować ewentualnie naśladować, gdyby tylko zdolności i czasu starczało. Z tego powodu też cieszy mnie obecność Arka w forum. Trzeba powiedzieć- z lataniem radzi sobie bardzo dobrze, ktoś już pisał: niejeden by też tak chciał! Natomiast to co u niektórych kolegów budzi niejaki sprzeciw, czasem irytację, to mentorskie nastawienie. Arku- zwracam się teraz bezpośrednio do Ciebie: pewnie nie cieszą Cię te nieraz kąśliwe odpowiedzi i recenzje. Wychodzisz na scenę, w ręce mikrofon- zakładam, że wolałbyś oklaski, niż gwizdy i buczenie. Jest prosta recepta (nie tylko moja, też już ktoś to wcześniej napisał)- usuń tylko słowo "poradnik" z tytułów i będzie OK. Wrócisz kiedyś do niego, ale w imię dobrego samopoczucia swojego i oglądających Cię (jednak!) bliźnich filmuj i opisuj co tylko chcesz- to jest to miejsce, do tego służy. W filmie mówisz: lepiej widzieć wszystko szeroko, nie wycinkowo (a propos- masz na myśli swój aparat wzroku, czy chodzi tu o zoom w kamerze?- ja taki postulat mógłbym zrealizować tylko kamerą, bo normalnie tylko patrzę i widzę, nie mam aż tylu opcji ). Patetycznie. naukowym tonem omawiany banał (banał to czysta prawda, inaczej nie byłby oczywisty, czyli właśnie banalny) jest czasem śmieszny, czasem może też irytować; "... i ZAWSZE pamiętajmy: lewy but ZAWSZE na lewą nogę- NIGDY odwrotnie"-  o tym też można zrobić poradnik, tylko po co? Śmieszy to, czy irytuje? Dobrze- na razie śmieszy, ale za piątym razem? Więc jeśli posłuchasz starszego kolegi, z naciskiem na "starszy", nie na "modelarz", bo to tu, jak wspomniałem, jest ważniejsze, będę się szczerze cieszył. I powodzenia, nawet, jeśli nie podzielisz mego zdania, choć trochę nadziei jednak mam...

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@zbjanik 
To przykład, im bliżej model tym większe prędkości kątowe względem obserwatora, oraz mniejsze pole obserwacji wokół modelu (symulowałem to poprzez zmianę zoomu  w kamerze). Nie zauważyłem, żeby ktoś podjął taki temat, a duża część modeli jest właśnie z tego powodu rozbijana / uszkadzana. Szczególnie na nieznanych przez operatora lądowiskach. Więc warto naświetlić ten temat ;). Nad swoim komentarzem muszę jeszcze popracować, żeby jakiegoś dziwnego "mentorskiego" zjawiska nie generować
 Pozdrawiam
PS A tu model uszkodzony w wyniku omawianego zagadnienia: 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to sie jeszcze, Zbyszku, zdziwisz. Bo jesli jest wyraznie mowa o czesci pierwszej, nalezy sie spodziewac nastepnych. Chyba najlatwiej byloby po prostu nie zagladac do tematow ze slowem "poradnik" w tytule. Wysortowac, zignorowac, zapomniec, cieszyc sie zyciem...

 

Mnie ta cala historia z poradnikami przypomniala pewien stary zarcik. Ale chyba dam sobie spokoj, bo jakos czuje wiszaca w powietrzu ciemna chmure ostrzezen...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, AKocjan napisał:

PS A tu model uszkodzony w wyniku omawianego zagadnienia: 

Masz jakieś wiarygodne informacje (np. od pilota tej maszyny) , czy tylko znowu dopasowałeś film na swoje potrzeby?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, robert.pilot napisał:

Jednak coraz bardziej mam przekonanie, że na tym forum są tylko "starzy wyjadacze", którzy wszystko wiedzą zjedli zęby na modelarstwie i nikomu nie dadzą się wypowiedzieć...

 

Oj, chyba nie. Wielu zadaje na forum pytania i otrzymuje na nie rozsadne, czesto nawet bardzo obszerne odpowiedzi. Chetnych do pomocy nie brakuje.

Ale o ile sobie przypominam, akurat w dotychczasowych watkach dotyczacych wlasnie wspomnianych "poradnikow" zawsze chodzilo o, hmm, jakby tu powiedziec, cos w rodzaju przekazu informacji zawierajacego pewne luki w polaczeniu z bardzo charakterystyczna forma "narracji". Dlatego byly tak elektryzujace i znajdowaly tylu oponentow.

  • Lubię to 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Marcin K. napisał:

Zapominasz o ważnej rzeczy takiej jak "kąt oka". Zrób lot patrząc tylko w ekran kamery a później rób takie poradniki.

 

 

@Marcin K. patrząc na model skupia się wzrok na modelu, czasem można przesadzić, stracić przez to kontakt z otoczeniem i nadziać się na przeszkodę z zaskoczenia. Człowiek najlepiej widzi (obserwuje)  zakresie 50_stopni w pionie /30 stopni w poziomie. Reszta to zakres pomocniczy.

2 godziny temu, Bartek Piękoś napisał:

Po prostu nie znalazłeś "poradnika" :) Bo o technice lądowania było już wielokrotnie.

@Bartek Piękoś to nie jest poradnik o lądowaniu 

4 godziny temu, Jerzy_R napisał:

Masz jakieś wiarygodne informacje (np. od pilota tej maszyny) , czy tylko znowu dopasowałeś film na swoje potrzeby?

@Jerzy_R gościu robi zakręt w lewo i nagle wpada w drzewo, którego wcześniej nie widział

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, AKocjan napisał:

 gościu robi zakręt w lewo i nagle wpada w drzewo, którego wcześniej nie widział

Aaa, no tak, wcześniejsze 3 minuty latał nad innym lotniskiem, ok.

Ty tak sam od siebie, czy ktoś Ci za to płaci?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Jerzy_R napisał:

Aaa, no tak, wcześniejsze 3 minuty latał nad innym lotniskiem, ok.

Ty tak sam od siebie, czy ktoś Ci za to płaci?

@Jerzy_R
obszar do latania dość trudny, sporo drzew w różnej odległości od obserwatora. Brak znajomości lądowiska  - to tylko czynnik sprzyjający. Sama znajomość lądowiska wcale nie wyklucza takiego błędu, szczególnie jak chce się wykonać ładny przelot w trudnym terenie.

w sensie wcześniej nie widział drzewa lecąc modelem z dużą prędkością - pojawiło się ono (drzewo) nagle na torze lotu modelu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, AKocjan napisał:

lecąc z dużą prędkością pojawiło się ono nagle na torze lotu modelu 

Arku, mowa jest o drzewie, a  z tego co tu napisałes wynika  .że to drzewo  leciało z duża prędkością.... bo to trochę takie " idąc przez most, spadła mu czapka "

popraw to , bo za moment jaja będą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • temat został zablokowany
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.