Jump to content

Statecznik poziomy


matiss333
 Share

Recommended Posts

Wrzuć jakieś zdjęcia modelu- ogólne, ale i ukazujące profil skrzydła, podaj rozpiętość i cięciwę płata (wystarczy jeśli jest prostokątny, jeśli nie, to więcej wymiarów- np. cięciwę końcówki). Ale spróbuj też dociec samemu, wg. rady z postu powyżej. Pomożemy, ale będziesz miał porównanie i jakieś kolejne doświadczenie.

Link to comment
Share on other sites

Według więc podanych wymiarów  płat ma 29,9 dm2. Nie wiemy ile z tej powierzchni odbiera (zakrywa) kadłub, ale powiedzmy, że to pomijamy. Stateczni który masz ma 3.9x1,0=3,9 dm2.

Procentowo to stanowi ok. 13% powierzchni skrzydła. Ciągle nie widząc modelu jako całości, kierując się szczątkowymi danymi (zrób telefonem choćby parę zdjęć), jest to za mało. Są statki latające o takich proporcjach powierzchni, ale mają bardzo długie ramię statecznika, czyli prościej- kadłub. Jeśli to jednak w zamierzeniu ma być coś przypominającego średni statystycznie samolot, to mało- statecznik powinien być większy.

Link to comment
Share on other sites

Mateusz- ale coś mi się zdaje, że chyba niedokładnie to zmierzyłeś, albo wcale nie uwzględniasz steru w obliczeniu, a powinieneś. Podaj jeszcze raz rozpiętość statecznika (to co nazywasz długością skrzydła to właśnie rozpiętość). Zmierz i podaj też cięciwy (wymiar poprzeczny) statecznika jako całości, razem ze sterem- jedną  w środku, oraz na końcu, podobnie jak zrobiłeś odnośnie płata. Tak jak prowizorycznie zamontowałeś ten statecznik, zamontuj (wystarczy może położyć na kadłubie) skrzydło i wykonaj fotki: z góry, z boku i z przodu całego modelu.

Link to comment
Share on other sites

Długość statecznika  poziomego 39 cm   cięciwa mierzona przy kadłubie wraz z sterem wysokości to 15 cm   a na końcu cięciwa wynosi 11 cm


dodaje zdjęcia


Jest to stary model który dostanie nowe malowanie i będą oklejone skrzydła te są oklejone nie wiadomo jaką folią bardzo gróbą

post-18632-0-61457200-1483301208_thumb.jpg

post-18632-0-38293100-1483301219_thumb.jpg

post-18632-0-79138000-1483301223_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Jakaś straszna kombinacja alpejska wychodzi Wam z tym statecznikiem. Wystarczy policzyć współczynnik stateczności i będzie wszystko wiadomo. Wzór można wyszperać w " Miniaturowym lotnictwie ". Obliczenie banalne.

Link to comment
Share on other sites

No zgoda-  wystarczy policzyć, ale żeby to zrobić, to trzeba wiedzieć jak. Mateusz nie wie- prosi o pomoc, ja zaś nie mam wszystkich wymiarów, więc też nie policzę. Ale tak po spojrzeniu na całość, już bez wielkiej matematyki, to i tak ma więcej tego poziomego niż Spitfire- ja bym tam zaryzykował i poleciał. Najwyżej będzie wymagał więcej uwagi jak chodzi o ster wysokości. Mam Luciolę, dolnopłata, o podobnych relacjach powierzchni i dobrze lata.

Link to comment
Share on other sites

Zbyszku, oczywiście masz rację. Też bym poleciał. Mówiąc o kombinacji, chodziło mi o to że od razu trzeba było naprowadzić kolegę na wzór.. W ten sposób adept więcej zyska. Czyli najpierw wędka a nie ryba. :)

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.