Skocz do zawartości

Koronawirus


Paweł Prauss
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cytat

Nowe obostrzenia

Poinformował o wprowadzeniu nowych obostrzeń:

 
 

- zasada dystansu społecznego - minimum 2 metry od drugiej osoby, ta zasada nie dotyczy rodzica opiekującego się małym dzieckiem na spacerze, czy opieki nad osobą z niepełnosprawnością;

- osoby poniżej 18 roku życia będą mogły przebywać w przestrzeni publicznej tylko z osobą dorosłą;

- ograniczenia w dostępie do parków, bulwarów, skwerów, miejsc rekreacji;

- zakaz korzystania z wypożyczalni rowerów miejskich;

- limit osób w sklepie: do trzech osób na kasę; w urzędach pocztowych limit do dwóch osób na jedno okienko;

- na bazarach, targowiskach limit trzech osób do jednego straganu;

- zamknięte zostaną zakłady fryzjerskie, salony kosmetyczne, tatuażu i piercingu;

- w weekendy zamknięte będą wszystkie sklepy budowlane;

- sklepy spożywcze, apteki, drogerie w godzinach od 10 do 12 będą otwarte tylko dla osób powyżej 65. roku życia;

- obowiązek nakładania rękawiczek przed wejściem do sklepu;

- zamknięte hotele i miejsca noclegowe, wyjątkiem będą miejsca, gdzie przebywają osoby w kwarantannie, wykorzystywane do izolacji oraz jako noclegi dla pracowników;

- w miejscach pracy musi być zachowany dystans półtora metra i zapewnione środki do dezynfekcji;

- limit miejsc dla pasażerów u przewoźników prywatnych, bardziej restrykcyjne kontrole;

- rozszerzona formuła kwarantanny: osoby, które od wtorku zostaną poddane kwarantannie, będą poddane izolacji całkowitej na dwa tygodnie, także od swojej rodziny. W przeciwnym wypadku, kwarantannie co najmniej dwutygodniowej poddani zostaną wszyscy domownicy z podanego adresu;

- odwołane zostaną wszystkie zabiegi rehabilitacyjne; wyjątkiem są sytuacje, w których rehabilitacja jest bezwzględnie wymagana stanem zdrowia pacjenta;

W Polsce od 20 marca obowiązuje stan epidemii. Zdecydowano o przedłużeniu zamknięcia wszystkich placówek oświatowych i szkół wyższych do Wielkanocy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, d9Jacek napisał:

??... Prima Aprilis  dopiero jutro...nie żartuj sobie...zapomniałes dodać kosztów  przejazdów,  hotdogów, hamburgerów w McDonaldsie, srajfona i innych  kosztów?

Kamil co innego miał na myśli  a tak  na marginesie  koszt studiów na wydz lekarskim  to ok  40k /semestr...wystarczy ???

za czasów komuny, jesli chciałes po skończeniu medycyny wyjechać zagranice to trzeba było zwracać koszt studiów

Trzeba było nostryfikować dyplom, który w tej chwili jest przynajmniej w Europie uznawany, ale o żadnym zwracaniu za studia mowy nie było.

 

A tak na marginesie, z tą darmową edukacją (ktoś wspomniał) to się ubawiłem, mam dwójkę Dzieci na studiach zagranicznych i rzeczywiście zdały egzaminy, znają perfekt języki i zostały przyjęte na te studia wyłącznie bazując na polskiej darmowej edukacji :)  :)  :)  :)  :) 

A dla tych, którzy zazdroszczą lekarzom, że zaczynają być na świecie towarem deficytowym, a kto bronił by kuć jak inni się bawili ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jak Wam się podoba jeszcze krótsza smycz? Nawet samochodem nie dadzą pojeździć...

24 minuty temu, qpa napisał:

minimum 2 metry od drugiej osoby

 

Czyli w domu mogę się obściskiwać z żoną, ale na spacerze 2m? bardzo interesująca logika....

25 minut temu, qpa napisał:

- obowiązek nakładania rękawiczek przed wejściem do sklepu;

Ciekawe dlaczego nic nie mówią o maskach? Kraje jak Japonia, Korea, Chiny wprowadziły nakaz masek i to pomogło a nie jakieś debilne rękawiczki...

Ten wirus nie przenosi się przez dotyk skóry - tylko błony śluzowe (oczy, usta, nos).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Viper napisał:

Trzeba było nostryfikować dyplom, który w tej chwili jest przynajmniej w Europie uznawany, ale o żadnym zwracaniu za studia mowy nie było.

 

A tak na marginesie, z tą darmową edukacją (ktoś wspomniał) to się ubawiłem, mam dwójkę Dzieci na studiach zagranicznych i rzeczywiście zdały egzaminy, znają perfekt języki i zostały przyjęte na te studia wyłącznie bazując na polskiej darmowej edukacji :)  :)  :)  :)  :) 

A dla tych, którzy zazdroszczą lekarzom, że zaczynają być na świecie towarem deficytowym, a kto bronił by kuć jak inni się bawili ;) 

warszawska AM lata siedemdziesiąte,koleżanka po farmacji  wyjeżdzała do Anglii  i zwracała  za studia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wirus utrzymuje się przez jakiś czas na powierzchniach i możesz go sobie przenieść ręką do oka np podczas drapania się. Oczywiście rękawiczką też go przeniesiesz ;)

 

Natomiast jeśli przed twoim wejściem do sklepu, ktoś w nim kichnie koronawirusem, to potem wejdziesz sobie w taką chmurkę i żadne rękawiczki nic nie pomogą. Mówią, że zdecydowana większość masek, które można jakoś tam dzisiaj zdobyć też nic nie pomoże. Muszą to być maski o specjalnej kategorii filtracji, które trafiają teraz przede wszystkim do szpitali. Więc my zamiast maski budowlanej przeciwpyłowej możemy sobie równie dobrze obwiązać twarz szalikiem ;)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak Adam napisał.Maski zwykłe nic nie dają,poza tym są przeznaczone dla osób chorych a nie zdrowych.A za długie noszenie maski to tykająca bomba biologiczna robiąca więcej szkody niż pożytku.

Zdrówka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, FockeWulf napisał:

a gdzie te uczelnie, o których piszesz, że są takie drogie i wtedy może dojdziesz do jakiś wniosków.

Sławku,

nie było moim  zamiarem obrażanie Cię w jakikolwiek  sposób, jeżeli poczułes sie dotknięty to  przepraszam...

a poniżej masz wykaz tych uczelni o ktore pytałeś. Studia,  nie tylko te medyczne  jest to inwestycja państwa  w  przyszła kadrę .specjalistów potrzebnych tu na miejscu w Polsce.Państwo pokrywając  koszt studiów udziela  nie kredytu ale pożyczki nieoprocentowanej , oczekując ,że pożyczkobiorca po spełnieniu warunków  ją po prostu zwróci  pracując tu na miejscu , w kraju...Wyobraz sobie  sytuację, pożyczasz komuś pieniądze  bez oprocentowania, bo ten ktoś ma trudną sytuację finansową. I ten ktoś mówi "mam deal" , skończę go to Ci oddam kasę " .. Deal sie skończył , wypalił...ale Ty kasy  nie dostajesz....bo... sytuacja jak z filmu Bareji.... " nie mamy Pańskiego płaszcza i co nam Pan zrobi ?"" Jak się czujesz ??? Jak nazwać takie  zachowanie ??..... jest tylko jedno okreslenie, sądzę ,że je znasz

Niestety, nie ma Polsce myslenia propąnstwowego ...szkoda

zdrowia życzę

 

 

 

https://www.prawo.pl/zdrowie/studia-na-kierunku-lekarskim-ile-kosztuja-gdzie-sa-prowadzone,298099.html

 

Zarządzenie nr 30/2019 z dnia 24 kwietnia 2019

w sprawie rocznych kosztów kształcenia na studiach niestacjonarnych w Uniwersytecie Medycznym w Łodzi w roku akademickim 2019/2020.

KIERUNEK: LEKARSKO – DENTYSTYCZNY  w roku akademickim 2019/2020 – 39 000 PLN płatne w dwóch ratach po 19500 zł
I rata płatna w terminie 7 dni od podpisania umowy a w kolejnych latach do 30 września , II rata  płatna do 15 lutego

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, piotr28 napisał:

Dokładnie tak jak Adam napisał.Maski zwykłe nic nie dają,poza tym są przeznaczone dla osób chorych a nie zdrowych.A za długie noszenie maski to tykająca bomba biologiczna robiąca więcej szkody niż pożytku.

Zdrówka!

 

Ale fakt ze nie masz objawów nie znaczy ze nie masz w sobie wirusa...

Wiec jeżeli założymy ze absolutnie wszyscy (albo duża część) ludzie są chorzy (tylko nie zdiagnozowani..., co wcale nie musi być dalekie od prawdy, bo już w niedalekiej przyszłości będzie to faktem) to przez noszenie masek ograniczasz roznoszenie się wirusa. Przy R0  = 2 jeżeli teraz mamy 2000 zdiagnozowanych to za 2 tygodnie będzie ich 4000 (minimum). Jak ktoś ląduje w szpitalu tzn ze zaraził się jakieś 2 tygodnie wcześniej od kogoś kto też nie miał symptomów 2 tygodnie wcześniej itd it. I przez te 2 tygodnie zarażał innych. A gdyby chodził w masce bez względu na to czy ma objawy czy nie to by tak nie zarażał i może R0 z 2 spadłoby do 1. Widać logikę?

 

I owszem maski nie zabezpieczają w 100%. Ale jeżeli zmniejszają ryzyko w minimalny sposób to chyba warto?   

 

EDIT: takie źródełko: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24229526

 

 

Cytat

RESULTS:

The median-fit factor of the homemade masks was one-half that of the surgical masks. Both masks significantly reduced the number of microorganisms expelled by volunteers, although the surgical mask was 3 times more effective in blocking transmission than the homemade mask.

CONCLUSION:

Our findings suggest that a homemade mask should only be considered as a last resort to prevent droplet transmission from infected individuals, but it would be better than no protection.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, japim napisał:

 

Ale fakt ze nie masz objawów nie znaczy ze nie masz w sobie wirusa...

Wiec jeżeli założymy ze absolutnie wszyscy (albo duża część) ludzie są chorzy (tylko nie zdiagnozowani..., co wcale nie musi być dalekie od prawdy, bo już w niedalekiej przyszłości będzie to faktem) to przez noszenie masek ograniczasz roznoszenie się wirusa. Przy R0  = 2 jeżeli teraz mamy 2000 zdiagnozowanych to za 2 tygodnie będzie ich 4000 (minimum). Jak ktoś ląduje w szpitalu tzn ze zaraził się jakieś 2 tygodnie wcześniej od kogoś kto też nie miał symptomów 2 tygodnie wcześniej itd it. I przez te 2 tygodnie zarażał innych. A gdyby chodził w masce bez względu na to czy ma objawy czy nie to by tak nie zarażał i może R0 z 2 spadłoby do 1. Widać logikę?

 

I owszem maski nie zabezpieczają w 100%. Ale jeżeli zmniejszają ryzyko w minimalny sposób to chyba warto?   

maski są jak OC...zabezpieczają innych

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, japim napisał:

Ciekawe dlaczego nic nie mówią o maskach? Kraje jak Japonia, Korea, Chiny wprowadziły nakaz masek i to pomogło a nie jakieś debilne rękawiczki...

Z opisu świadka bodaj polaka który nie wyjechał z WuHan wynika, że w mieście jeszcze przez najbliższe 3 tygodnie będą kremowane zwłoki. Bodaj 5 czy 10 krematoriów pracuje 24h na dobę i nie jest wstanie skremować wszystkich zmarłych.

Tak więc te dane o 3 tyś zmarłych i o tym, że właśnie maseczki pomogły w opanowaniu epidemii to bym był ostrożny. 

Stan wyjątkowy, zamknięcie transportu publicznego, zakaz bezwzględny wychodzenia z domów to prawdopodobnie zredukowało w sposób zasadniczy rozprzestrzenianie się wirusa.

 

Rękawiczki według mnie (po rozmowie z dr.hab. immunologii) jak najbardziej sprzyjają nie zarażeniu się wirusem, ale rozsądnie stosowane. Wchodzimy do sklepu w rękawiczkach, robimy zakupy płacimy i wychodzimy ze sklepu. Zakupy albo w torbie do domu albo do bagażnika i zdejmujemy i wyrzucamy rękawiczki. To jest produkt jednorazowy żeby nie powiedzieć więcej, chwilowy, na te jedne konkretne zakupy (wyjście z domu). Zakupy dezynfekujemy przed powkładaniem do lodówki.

Oczywiście musimy też pamiętać, że mając ochronne rękawiczki nie wolno nam wycierać nosa, przecierać oczy (okulary również) i w ogóle nie dotykać twarzy. To trzeba sobie wbić do głowy. Maseczka w tym wypadku jak najbardziej byłaby wskazana właśnie po to aby odciąć możliwość dotykanie przez samego siebie swojej twarzy. Wówczas taka maseczka ląduje w koszu do utylizacji tak jak rękawiczki. W ten sposób stosowanie rękawiczek i maseczek pan dr.hab immunologii powiedział że ograniczamy maksymalnie możliwość zarażenia się patogenem. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja się pytam po co rękawiczki? Kogo ma to chronić? Ciebie czy innych? Jak umyję ręce przed wyjściem z domu to po co zakładam rękawiczki? Żeby nie zarazić innych czy siebie? Skoro dezynfekuje zakupy - a potem myję ręce mydłem - to nadal pytam po co rękawiczki?

Wystarczy nie dotykać ust - bez względu czy w rękawiczkach czy bez.

A jak masz maskę to nawet bezwiednie nie dotkniesz ust ani gołą ręką ani rękawiczką... .

 

I nie mówię o maskach chirurgicznych. Bo one chronią innych a nie Ciebie.

 

I taki filmik:

 

 

EDIT: I jeszcze jedno: Czesci wymagają masek... zobaczymy jak im wyjdzie spłaszczanie krzywej a jak nam (ja wiem że ich jest duuużo mniej).

 

I ciekawy artykuł: https://www.washingtonpost.com/outlook/2020/03/28/masks-all-coronavirus/

 

Taką maseczkę z bawełny możesz po  powrocie do domu wrzucić do zlewu i uprać mydłem, albo w pralce. Albo uszyć sobie 9 - 10 szt (podobno to paskudzwo żyje 9 dni ) i codziennie używać innej - takiej którą używałeś 10 dni wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Artur Lis napisał:

To nam wyjdzie na dobre , przestańcie się martwić o zatrudnienie

Jak zagraniczne zakłady stanęły i wiele firm produkujących motoryzacje przestało produkować co tez splajtują .

Będzie wielki punkt zwrotny w historii polskiej motoryzacji . 

Naszym przemyśle motoryzacyjny ,  wskrzeszą i odbudują Fabrykę Samochodów Osobowy na Żeraniu ?

Znów FSO górą ?

Ku chwale ojczyzny!

Przemysł lotniczy też wskrzesimy!

13 minut temu, japim napisał:

A jak masz maskę to nawet bezwiednie nie dotkniesz ust ani gołą ręką ani rękawicz

Dokładnie też tak myślę. Nie potrzeba do tego filtrów hepa.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, japim napisał:

To ja się pytam po co rękawiczki? Kogo ma to chronić? Ciebie czy innych? Jak umyję ręce przed wyjściem z domu to po co zakładam rękawiczki? Żeby nie zarazić innych czy siebie? Skoro dezynfekuje zakupy - a potem myję ręce mydłem - to nadal pytam po co rękawiczki?

Wystarczy nie dotykać ust - bez względu czy w rękawiczkach czy bez.

A jak masz maskę to nawet bezwiednie nie dotkniesz ust ani gołą ręką ani rękawiczką... .

Przemek ja nie neguję ani maseczek ani rękawiczek tylko odniosłem się że to była/jest jedyna metoda na powstrzymanie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie powtarzajcie jak mantre ze maski nie są potrzebne.

Do sklepu wchodze z maska i smiac mi sie chce jak widze ludzi w rekawiczkach ale bez masek.

 

Wlasnie znalazlem jeszcze to: https://www.washingtonpost.com/health/cdc-considering-recommending-general-public-wear-face-coverings-in-public/

Ciekawe kiedy u nas wprowadza. Gdyby obowiazkowe maski wprowadzili 2 tygodnie temu - to mialoby to wiekszy sens niz zamykanie ludzi w domu. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, japim napisał:

Ciekawe dlaczego nic nie mówią o maskach? Kraje jak Japonia, Korea, Chiny wprowadziły nakaz masek i to pomogło a nie jakieś debilne rękawiczki...

Ten wirus nie przenosi się przez dotyk skóry - tylko błony śluzowe (oczy, usta, nos).

    Maski dla ludzi inteligentnych są mało przydatne -ja np. nie liżę klamek, wózków w sklepach itp -więc maska wiele mi nie pomoże.  No chyba,   że ktoś klamki nałogowo oblizuje i próbuje jęzorem towary w sklepie -wtedy to maska naprawdę niezbędna...

     A debilna rękawiczka - cóż trzeba  czymś tą klamkę nacisnąć, pchać wózek   który wcześniej 500 osób macało brudnymi rękami a do twarzy oka czy nosa łatwo odruchowo się dotknąć.  Tylko -rękawiczka   jednorazowa -jest jednorazowa.

 

  Moja metoda -po wyjściu ze sklepu -jedna rękawiczka do kosza - czysta ręka otworzyć bagażnik ,   rozpylacz płyn dezynfekujący po uszach torby z zakupami - torba do bagażnika -druga rękawiczka do kosza.  Umyć ręce żelem...   Ewentualnie drugim rozpylaczem zdezynfekować ten pierwszy...

 

    Maski chronią głównie żeby osoby chore  nie kasłały na innych.

 

        Maska noszona 15-minut czy pól godz robi się wilgotna i dla osoby zdrowej  jest gorzej niż bez maski.  Na wilgotnej maseczce osiadające krople śliny, aerozol wydychany przez innych nie wysycha i wirus może utrzymywać się godzinami...     Żeby zwykła tania maska dawała jakąś ochronę musi być co pół godz lub częściej zmieniana...   Wyobrażam sobie (nie -nie wiem -tylko wyobrażam), że wysuszenie i przeprasowanie żelazkiem może przywrócić właściwości ochronne... 

 

     Chyba, że to maska przeciwchemiczna plastikowa, gumowa z odpowiednim dużym filtrem a nie kawałek bibułki z gumką...   porządna maska raczej chroni długo ale ona nie nasiąka wilgocią z oddechu...

 

A rękawiczki chronią wszystkich.  I żeby chory nie zostawiał wszędzie wirusów wraz z potem -i żeby zdrowy ich na łapach do oczu nosa i ust nie przenosił...

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, latacz napisał:

A rękawiczki chronią wszystkich.  I żeby chory nie zostawiał wszędzie wirusów wraz z potem -i żeby zdrowy ich na łapach do oczu nosa i ust nie przenosił..

 

Nadal widzę błąd logiczny. Założenie rękawiczki nie powoduje, że ograniczysz/zmniejszysz zostawianie wirusa w sklepie. Będąc chorym bezobjawowym wydychając powietrze rozsiewasz go wszędzie. Nie wnosisz wirusa na ręce - ale w płucach. Więc zamiast walczyć z przyczyną zwalczasz skutki co jest duuużo trudniejsze i kosztowniejsze.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe sprostowanie. Nosisz wirusa na ręce. A potem nieświadomie przecierasz nos bo zaswędziało. Nie trzeba lizać klamek.

Godzinę temu, latacz napisał:

Maski dla ludzi inteligentnych są mało przydatne

Znasz chalange - zjedz pączka z lukrem bez oblizywania się? Czy inteligentny człowiek podoła? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, robertus napisał:

Znasz chalange - zjedz pączka z lukrem bez oblizywania się? Czy inteligentny człowiek podoła? ;)

a zjedz pączka  w maseczce bez jej zdejmowania...      -wprowadzić zakaz sprzedażny pączków -to nie będzie oblizywania się.                 No i zakaz chodzenia w miniówach...   bo  podołasz bez oblizywania się ?     ?

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tu piszę o trudności w opanowywaniu odruchów a Ty mi tu z minioowkami, to chłyt poniżej pasa. ?

53 minuty temu, DSB napisał:

Jako, że od 2 tygodni widuję już pojedyncze komary, zatem nasuwa się pytanie, czy one mogą roznosić tego wirusa, czy w najlepszym wypadku będą go po prostu trawić?

Nie przenoszą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • temat został zablokowany
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.