Skocz do zawartości

Poradnik dla początkujących modelarzy dotyczący problemów z obserwacją modelu podczas lotu


AKocjan
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

29 minut temu, Shock napisał:

 

Nie wiem czy zauważyłeś ale nie bronię Arka, oczywiście starałem się go momentami popierać przed atakami niektórych ale też i edytowałem jego posty prosząc by dał już spokój. Tak naprawdę nie stoję po żadnej stronie barykady ale widzę że jeśli Arek choćby źle zrobi przecinek to już jest frontalny atak na niego, czepialstwo o byle słówko, wytykanie że nie wie co to prawdziwe modelarstwo itp itd . On ma rzeszę nazwijmy to fanów na forum którzy nawet nie próbują nic pisać bo się boją krytyki że coś im się podoba w jego filmach .

Ja jego twórczość traktuję z lekkim przymrużeniem oka, z faktem że jego komentarze to żadna wyrocznia -ot lekki film z nudnym lektorem ale coś tam można odnieść do własnych doświadczeń. .Doceniam fakt że chce mu się to robić, montować bo mało komu się chce to robić a skoro nie ma idealnego poradnika to być może można z tego wyłuskać coś na plus.  I tyle. I nie mam gula u szyi że nazwał to poradnikiem czy jakkolwiek inaczej . Jego twórczość  nie jest przewidziana do wykładów, nie stanowi wyznacznika, wzorca -taki sobie wykład wiedzy dla nieprofesjonalistów .

Ale wiem na 100% że w realu, na lotnisku, wobec "mądrych teoretyków" okazał by się o wiele lepszym lataczem niż dywagującym teoretykiem.

 

I jeszcze jedno Jarku -co mam w dupie, czy nie daję rady jako mod i kogo lubię to tylko i wyłącznie moja prywatna sprawa .

Zapamiętaj.

 

Tak, nawet sobie wyobraź że w Kętach współprowadziłem ok. 2 lata przy domu kultury pracownię z już niestety zmarłym instruktorem.

A w Oświęcimiu byłem 3 lata "kierownikiem" modelarni przy Salezjanach

I w całym poście masz rację o całym wychowaniu o wynikających z tego korzyściach dla dzieciaków .

Tylko to obecnie mocno zanika i to temat na dłuższą dyskusję . A że moje słowa fajnie Ci siadły do okazji by mi wytknąć fakt że tego nie popieram to już inna kwestia...

Rafał , z całym szacunkiem, nic mi nie siadło, tylko boli , że tacy ludzie jak Ty z doświadczeniem pedagogicznym tak myślą.

Mądrzy rodzice z jakiegoś powodu przyprowadzają te swoje pociechy .

Mam tylko nadzieję , że nie jest to powodem zyskania 2 godzin spokoju.

Fakt i to przykry ? coraz to mniej adeptów prawdziwego modelarstwa.

 

Jak uraziłem , przepraszam.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Shock napisał:

Nie uraziłeś i zgadzam się z Tobą w 100% . Po prostu żle odebrałeś moje słowa w kontekście pisania o Kocjanie :)

 

 

Powiem tak , mam na myśli Kocjana.

Super , że chłopak kombinuje , próbuje coś pokazać , ale nie słucha rad.

Sam prosiłem by posłuchał doświadczonych , po co wywarzać otwarte drzwi , a jak masz wątpliwości zapytaj. Nie jest wstydem pytać.

Po to jest to forum.

Miałem podobnego "typa w swojej sekcji."

Dzisiaj świadczy usługi dla wojska.

Pewnego dnia zrozumiał , że warto słuchać.

Samo życie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Andrzej Klos napisał:

Jakby tak dodac caly czas spedzony na tej dyskusji to kilka modeli byloby skonczonych/zrobionych, wiele lotow zaliczonych i wtedy byloby co opowiadac ?

No tak , pewnie masz w jakimś sensie racje , ale rozmowa też do czegoś prowadzi.

38 minut temu, Andrzej Klos napisał:

Jakby tak dodac caly czas spedzony na tej dyskusji to kilka modeli byloby skonczonych/zrobionych, wiele lotow zaliczonych i wtedy byloby co opowiadac ?

Tak prywatnie to kolega szybownik cz tylko fotka w awatarze. To może pogadamy ?.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Shock napisał:

Nie uraziłeś i zgadzam się z Tobą w 100% . Po prostu żle odebrałeś moje słowa w kontekście pisania o Kocjanie :)

 

 

Ja tego nie pisałem.

 

I jeszcze jedno Jarku -co mam w dupie, czy nie daję rady jako mod i kogo lubię to tylko i wyłącznie moja prywatna sprawa .

Zapamiętaj.

1 godzinę temu, Andrzej Klos napisał:

Jakby tak dodac caly czas spedzony na tej dyskusji to kilka modeli byloby skonczonych/zrobionych, wiele lotow zaliczonych i wtedy byloby co opowiadac ?

Czekam na odpowiedz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak prywatnie to kolega szybownik cz tylko fotka w awatarze. To może pogadamy ?.

 

 

Tak szybownik, ale raczej byly, tak jak pisalem w Profil.  Mam wylatane troche ponad 120 godzin, niewiele bo troche mnie szybownictwo znudzilo.  Poza tym awaria kregoslupa nie pozwala na dlugie dojazdy do lotniska i dlugie loty.

Awatar to prawdziwe zdjecie z szybowca Hornet, pewnie na wysokosci ~2.5km co Australli zdarza sie praktycznie w kazdy weekend w sezonie.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Andrzej Klos napisał:

Tak prywatnie to kolega szybownik cz tylko fotka w awatarze. To może pogadamy ?.

 

 

Tak szybownik, ale raczej byly, tak jak pisalem w Profil.  Mam wylatane troche ponad 120 godzin, niewiele bo troche mnie szybownictwo znudzilo.  Poza tym awaria kregoslupa nie pozwala na dlugie dojazdy do lotniska i dlugie loty.

Awatar to prawdziwe zdjecie z szybowca Hornet, pewnie na wysokosci ~2.5km co Australli zdarza sie praktycznie w kazdy weekend w sezonie.  

To tak jak ja .

Wylatane 150 godzin , ale srebro mam.i dalej czynny.Udało się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najgorsze jest w tym, że większość nie odniosła się do moich argumentów, kończyło się to wyłącznie wyśmiewaniem. A kiedy na przykład pytałem, czy dana osoba latała takim a nie innym typem modelu - pojawiało się milczenie; wycofanie na jakiś czas z tematu. Starałem się zawsze swoje tezy opierać na konkretnym materiale filmowym uzupełnionym moim doświadczeniem (np lądowanie na dwa punkty). 

Proszę również zauważyć, że moje poradniki mają na celu pomóc początkującym, dlatego tematy zostały  w miarę możliwości uproszczone (zakładka od czego zacząć), żeby każdy to mógł to w miarę zrozumieć, zaciekawić się tematem. Dzięki temu początkujący nie  wystartuje modelem bez przygotowania.  Poczyta, zapyta doświadczonego modelarza itd. 
Na forum widziałem rozbudowane analizy oparte na obliczeniach numerycznych itp, bardzo dobrze. Ale gdzie pomoc dla początkujących ? 
                   Pozdrawiam 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, AKocjan napisał:

Najgorsze jest w tym, że większość nie odniosła się do moich argumentów, kończyło się to wyłącznie wyśmiewaniem. A kiedy na przykład pytałem, czy dana osoba latała takim a nie innym typem modelu - pojawiało się milczenie; wycofanie na jakiś czas z tematu. Starałem się zawsze swoje tezy opierać na konkretnym materiale filmowym uzupełnionym moim doświadczeniem (np lądowanie na dwa punkty). 

Proszę również zauważyć, że moje poradniki mają na celu pomóc początkującym, dlatego tematy zostały  w miarę możliwości uproszczone (zakładka od czego zacząć), żeby każdy to mógł to w miarę zrozumieć, zaciekawić się tematem. Dzięki temu początkujący nie  wystartuje modelem bez przygotowania.  Poczyta, zapyta doświadczonego modelarza itd. 
Na forum widziałem rozbudowane analizy oparte na obliczeniach numerycznych itp, bardzo dobrze. Ale gdzie pomoc dla początkujących ? 
                   Pozdrawiam 
 

Pracuj dalej , ale niech Twoje lekcje  będą podparte faktami. Uwierz , ale prawdziwi modelarze to fajni ludzie. Warto ich posłuchać.

Np. napisz o procedurach wykonywania manewrów , samolot czy model żądzą się tymi samymi prawami.

Jak wykonać zakręt żeby nie zwalić się w korek, jak bezpiecznie wylądować itp. , gdzie wolno latać a gdzie nie.

Napisz co to jest latanie w strefie i czemu to służy , właśnie po tym można poznać dobrego pilota.

Jak tego się nauczymy to żadne drzewo nagle nie wyrośnie przed nosem.

Co miałeś na myśli pisząc o lądowaniu na dwa punkty i jakim samolotem czy jego modelem.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, AKocjan napisał:


Proszę również zauważyć, że moje poradniki mają na celu pomóc początkującym, dlatego tematy zostały  w miarę możliwości uproszczone (zakładka od czego zacząć), żeby każdy to mógł to w miarę zrozumieć, zaciekawić się tematem. Dzięki temu początkujący nie  wystartuje modelem bez przygotowania.  Poczyta, zapyta doświadczonego modelarza itd. 
Na forum widziałem rozbudowane analizy oparte na obliczeniach numerycznych itp, bardzo dobrze. Ale gdzie pomoc dla początkujących ? 
 

 

Uproszczenie - dobra wymówka na brak rzetelności i niedopracowanie tematu.

 

Taka rada, jeśli chcesz dzielić się wiedzą, to zastanów się czy aby napewno pomagasz, czy aby nie szkodzisz przy okazji.

Przykład: teoria w książce Gordona Whitehead'a odnośnie dekalażu, czy też stosowania zwichrzenia płata - jest słuszna w około 80%.

Poprawiałem ustawienia modeli z tych 20%.

 

Czy nie obchodzi Cię los tych 20%?

 

Wystarczy podać informację dla jakich warunków ma sens poradnik, czy też wzór i nie ma problemu.

 

Jeśli tego nie rozumiesz, to nie masz szacunku dla tych, do których kierujesz swoje poradniki, a jedynie zaspokajasz swoje ego.

 

 

 

Pisałem do obsługi Forum po tym jak mnie zawiesiłeś kolego Rafale.

Streszczę:

  1. Zwracałem uwagę, że ludzie obecnie czerpią wiedzę z internetu. Czy chcesz, czy nie to Forum pełni również rolę edukacyjną.
  2. Wyimaginuj sobie, że ktoś ma pecha i powoduje wielką szkodę latając swoim modelem. Na przesłuchaniu odpowiadając na pytanie skąd czerpał wiedzę - odpowie z PFMRC;
  3. Jak myślisz kolego - czy Wy Moderatorzy i Admin będziecie mieli spokojny czas? Nie wydaje mi się. Dla prokuratora nie będzie przekonywujące, że jako MOD nie odpowiadasz za wartości merytoryczne.

Ktoś napisze, że przesadzam - nie, nie przesadzam.

 

Ale jak to pisał ktoś mądry - "Nowe przysłowie Polak sobie kupi, że i przed szkodą i po szkodzie głupi"

Edytowane przez jarek_aviatik
poprawka literówki
  • Lubię to 1
  • Dzięki 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, jarek_aviatik napisał:

 

Uproszczenie - dobra wymówka na brak rzetelności i niedopracowanie tematu.

 

Taka rada, jeśli chcesz dzielić się wiedzą, to zastanów się czy aby napewno pomagasz, czy aby nie szkodzisz przy okazji.

Przykład: teoria w książce Gordona Whitehead'a odnośnie dekalażu, czy też stosowania zwichrzenia płata - jest słuszna w około 80%.

Poprawiałem ustawienia modeli z tych 20%.

 

Czy nie obchodzi Cię los tych 20%?

 

Wystarczy podać informację dla jakich warunków ma sens poradnik, czy też wzór i nie ma problemu.

 

Jeśli tego nie rozumiesz, to nie masz szacunku dla tych, do których kierujesz swoje poradniki, a jedynie zaspokajasz swoje ego.

 

 

 

Pisałem do obsługi Forum po tym jak mnie zawiesiłeś kolego Rafale.

Streszczę:

  1. Zwracałem uwagę, że ludzie obecnie czerpią wiedzę z internetu. Czy chcesz, czy nie to Forum pełni również rolę edukacyjną.
  2. Wyimaginuj sobie, że ktoś ma pecha i powoduje wielką szkodę latając swoim modelem. Na przesłuchaniu odpowiadając na pytanie skąd czerpał wiedzę - odpowie z PFMRC;
  3. Jak myślisz kolego - czy wy Moderatorzy i Admin będziecie mieli spokojny czas? Nie wydaje mi się. Dla prokuratora nie będzie przekonywujące, że jako MOD nie odpowiadasz za wartości merytoryczne.

Ktoś napisze, że przesadzam - nie, nie przesadzam.

 

Ale jak to pisał ktoś mądry - "Nowe przysłowie Polak sobie kupi, że i przed szkodą i po szkodzie głupi"

Święte słowa.

Godzinę temu, jarek_aviatik napisał:

 

Uproszczenie - dobra wymówka na brak rzetelności i niedopracowanie tematu.

 

Taka rada, jeśli chcesz dzielić się wiedzą, to zastanów się czy aby napewno pomagasz, czy aby nie szkodzisz przy okazji.

Przykład: teoria w książce Gordona Whitehead'a odnośnie dekalażu, czy też stosowania zwichrzenia płata - jest słuszna w około 80%.

Poprawiałem ustawienia modeli z tych 20%.

 

Czy nie obchodzi Cię los tych 20%?

 

Wystarczy podać informację dla jakich warunków ma sens poradnik, czy też wzór i nie ma problemu.

 

Jeśli tego nie rozumiesz, to nie masz szacunku dla tych, do których kierujesz swoje poradniki, a jedynie zaspokajasz swoje ego.

 

 

 

Pisałem do obsługi Forum po tym jak mnie zawiesiłeś kolego Rafale.

Streszczę:

  1. Zwracałem uwagę, że ludzie obecnie czerpią wiedzę z internetu. Czy chcesz, czy nie to Forum pełni również rolę edukacyjną.
  2. Wyimaginuj sobie, że ktoś ma pecha i powoduje wielką szkodę latając swoim modelem. Na przesłuchaniu odpowiadając na pytanie skąd czerpał wiedzę - odpowie z PFMRC;
  3. Jak myślisz kolego - czy wy Moderatorzy i Admin będziecie mieli spokojny czas? Nie wydaje mi się. Dla prokuratora nie będzie przekonywujące, że jako MOD nie odpowiadasz za wartości merytoryczne.

Ktoś napisze, że przesadzam - nie, nie przesadzam.

 

Ale jak to pisał ktoś mądry - "Nowe przysłowie Polak sobie kupi, że i przed szkodą i po szkodzie głupi"

Mam inne przysłowie.

Jak Polak coś sp....doli wtedy czyta instrukcje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.07.2020 o 12:15, jarek_aviatik napisał:

W moim kręgu mówi się na takich, że liżą cukierki, ale nigdy żadnego nie zjedli.

W moim kregu mowilo sie , ze niby juz palca wlozyl, ale na razie we wlasne usta z wrazenia ( jak ogladali jakies gorace "magazyny" ,  lub film ) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, jarek_aviatik napisał:
  1. Zwracałem uwagę, że ludzie obecnie czerpią wiedzę z internetu. Czy chcesz, czy nie to Forum pełni również rolę edukacyjną.
  2. Wyimaginuj sobie, że ktoś ma pecha i powoduje wielką szkodę latając swoim modelem. Na przesłuchaniu odpowiadając na pytanie skąd czerpał wiedzę - odpowie z PFMRC;
  3. Jak myślisz kolego - czy Wy Moderatorzy i Admin będziecie mieli spokojny czas? Nie wydaje mi się. Dla prokuratora nie będzie przekonywujące, że jako MOD nie odpowiadasz za wartości merytoryczne.

Ktoś napisze, że przesadzam - nie, nie przesadzam.

Dla mnie wystarczy to co napisałeś.

Nie widzę jakiejkolwiek dalszej dyskusji z Tobą .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Shock napisał:

Dla mnie wystarczy to co napisałeś.

Nie widzę jakiejkolwiek dalszej dyskusji z Tobą .

 

Panowie , uważam , że już warto zakopać ten topór , bo robi się niesmacznie.

Chłopak dostał już wiele słów krytyki.

Miejmy nadzieję , że wyciągnie z tego pozytywne wnioski.

I tak jestem pełen podziwu , że to wszystko znosi - ma mocną psychę.

 

4 godziny temu, AKocjan napisał:

Najgorsze jest w tym, że większość nie odniosła się do moich argumentów, kończyło się to wyłącznie wyśmiewaniem. A kiedy na przykład pytałem, czy dana osoba latała takim a nie innym typem modelu - pojawiało się milczenie; wycofanie na jakiś czas z tematu. Starałem się zawsze swoje tezy opierać na konkretnym materiale filmowym uzupełnionym moim doświadczeniem (np lądowanie na dwa punkty). 

Proszę również zauważyć, że moje poradniki mają na celu pomóc początkującym, dlatego tematy zostały  w miarę możliwości uproszczone (zakładka od czego zacząć), żeby każdy to mógł to w miarę zrozumieć, zaciekawić się tematem. Dzięki temu początkujący nie  wystartuje modelem bez przygotowania.  Poczyta, zapyta doświadczonego modelarza itd. 
Na forum widziałem rozbudowane analizy oparte na obliczeniach numerycznych itp, bardzo dobrze. Ale gdzie pomoc dla początkujących ? 
                   Pozdrawiam 
 

A z tymi obliczeniami numerycznymi to daj sobie spokój.Ktoś kiedyś na drewnianym płocie narysował dupę .

Pogłaskałem i drzazga wlazła mi w palec.

Nie zawsze teoria idzie w parze z praktyką , ale jednak to podstawy , które warto znać.

Pozdrawiam.

  • Haha 2
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Cybuch napisał:

Wcześniej było pytanie do Ciebie odnośnie lądowania na dwa punkty , ale gdzieś została nie zapisana.

Powiedz co to za teoria .

Odnośnie przysłów bo się pojawiły ?, to też jest takie polskie przysłowie: Nie wywołuj wilka z lasu ?

edit

Tu jest cała burzliwa dyskusja na ten temat ?

W której zresztą Kolega Arek miał nieco racji bo tak często lądowali i lądują dużymi myśliwcami ( więc makietowość jest zachowana ) z powodu widoczności do przodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.07.2020 o 17:44, grzegor napisał:

Odnośnie przysłów bo się pojawiły ?, to też jest takie polskie przysłowie: Nie wywołuj wilka z lasu ?

No chyba masz rację.

Pozdrawiam.

W dniu 26.07.2020 o 17:44, grzegor napisał:

Odnośnie przysłów bo się pojawiły ?, to też jest takie polskie przysłowie: Nie wywołuj wilka z lasu ?

edit

Tu jest cała burzliwa dyskusja na ten temat ?

W której zresztą Kolega Arek miał dużo racji bo tak często lądowali i lądują dużymi myśliwcami ( więc makietowość jest zachowana ) z powodu widoczności do przodu.

No, prowokujesz ,mam się wymądrzać?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, grzegor napisał:

Jak uważasz. Wzrośnie oglądalność i zyski z reklam ?. Ale najpierw tamto przeczytaj bo już tam chyba wszystko zostało powiedziane ?.

No właśnie, po co moje trzy grosze.

Dobra , tematu nie czytałem.

Są dwa typy samolotów.

Jedne z kołem ogonowy , a drugie z kołem w nosie.

Procedury lądowania inne.

Definicja jest taka , trzymając się instrukcji.

Samolotem z kołem ogonowym lądujemy na trzy punkty.

Z podwoziem w nosie na dwa.

I tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • temat został zablokowany
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.